پیام خود را بنویسید
دوره 3، شماره 2 - ( 6-1392 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 441-450 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، m.torabi@sbmu.ac.ir
2- دانشکده پرستاری و مامایی همدان
3- دکتری مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، متخصص طب سنتی چینی
4- دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (10429 مشاهده)

  مقدمه: یکی از روش­های درمانی جایگزین کلیّه در بیماران تحت همودیالیز، پیوند کلیّه است و یکی از شایع ­ ترین مشکلات این بیماران، قبل از عمل پیوند، اضطراب است. از جمله روش­های کنترل اضطراب -که در سال­های اخیر پژوهش­های زیادی در باره آن­ها انجام شده – به کارگیری روش­های طبّ مکمّل است. مطالعه حاضر با هدف تعیین میزان تأثیر روش­های آرام­سازی عضلانی بنسون و ماساژ فشاری بر اضطراب بیماران، قبل از عمل پیوند کلیّه، انجام شده است.

  مواد و روش­ها: این پژوهش یک مطالع ه ک ارآزمایی بالینی یک­سو کور بود که طی آن میزان اضطراب 90 بیمار بستری جهت دریافت پیوند کلیّه در سه گروه ماساژ فشاری، آرام­سازی بنسون و شاهد قبل و بعد از مداخله بررسی شد. در گروه طبّ فشاری، ماساژ در نقطه چشم سوم طی 10 دقیقه انجام شد و در گروه آرام­سازی، نمونه­ها روش آرام­سازی را از طریق هدفون آموزش دیدند و پژوهشگر تمرین عملی آن را انجام داد. در گروه شاهد هیچ­گونه مداخله­ای صورت نگرفت و فقط میزان اضطراب آنان کنترل شد. ابزار پژوهش شامل پرسش­نامه اطلاعات فردی و برگ خودگزارش­دهی سطح اضطراب (معیار 10-0) بود.

  یافته­ها: مقایسه میانگین سطح اضطراب، قبل از مداخله، در سه گروه تفاوت معنی­داری نداشت. در مقایسه میانگین سطح اضطراب قبل و بعد از مداخله در گروه ماساژ و آرام­سازی بنسون، در مقایسه با گروه شاهد، کاهش معنی­داری دیده شد (0.01 > P) اما تفاوت معنی­داری بین دو روش مداخله وجود نداشت.

  نتیجه­گیری: هر دو روش ماساژ فشاری و آرام­سازی بر کاهش اضطراب مؤثرند . بنابراین پرستاران می­توانند از هر دو روش برای کاهش اضطراب بیماران، قبل از عمل استفاده کنند.

متن کامل [PDF 4701 kb]   (2728 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |