دوره 2، شماره 2 - ( 6-1391 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 135-147 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Farmahini Farahani M, Ghamari zare Z, Ghorbani M, purfarzad Z. Effect of Tavassol prayer on mental health of second year nursing students of School of Nursing. cmja. 2012; 2 (2) :135-147
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-106-fa.html
فرمهینی فراهانی مولود، قمری زارع زهره، قربانی مجتبی، پورفرزاد زهرا. تأثیر دعای توسل بر سلامت روان دانشجویان سال دوم دانشکده پرستاری. فصلنامه طب مکمل. 1391; 2 (2) :135-147

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-106-fa.html


کارشناسی ارشد آموزش پرستاری، گروه پرستاری، دانشکده پرستاری مامایی ، pourfarzad@arakmu.ac.ir
چکیده:   (9041 مشاهده)

  مقدمه: سلامت روانی به عنوان یکی از مهم ترین عوامل مؤثر در ارتقاء و تکامل انسان ها به ویژه در­ دانشجویان از اهمیت بسیاری برخوردار­ است . مطالعات نشان ­ می­دهد ­که درصدهای متفاوتی از دانشجویان ­ مبتلا ­ به انواع ­ اختلالات و مشکلات روان شناختی می باشند. هدف از این پژوهش، تاثیر دعای توسل بر سلامت روان دانشجویان پرستاری سال دوم دانشگاه علوم پزشکی اراک می باشد.

  مواد و روش ها: مطالعه حاضر نیمه تجربی در دو گروه به روش پیش آزمون - پس آزمون است. کلیه دانشجویان پرستاری سال دوم (58 نفر) با شیوه سرشماری در این پژوهش شرکت کردند و سپس به صورت تصادفی در دو گروه آزمون (31 نفر) و کنترل (27 نفر) قرار گرفتند. پرسشنامه سلامت عمومی 28 سؤالی( GHQ-28 ) برای جمع آوری داده ها استفاده شد. در مرحله مداخله در گروه آزمون؛ قرائت دعای توسل دو بار در هفته به مدت 4 هفته انجام شد. سلامت روان دو گروه در مرحله قبل و یک ماه پس از مداخله سنجیده شد. داده ها با استفاده از نرم افزار 16 SPSS و آزمون های میانگین، انحراف معیار، تی زوجی و مستقل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته ها: نتایج آزمون آماری t زوجی نشان داد که در گروه آزمون، در مقایسه مرحله قبل و بعد، میانگین نمره کل سلامت روان اختلاف معناداری نداشته است (19/0 = p)؛ اما در مقایسه میانگین نمرات در زیر مقیاس اضطراب و افسردگی تفاوت معناداری وجود داشت (05/0> p ). در حالیکه نتایج آزمون آماری t زوجی در گروه کنترل نشان داد که در نمره کل سلامت روان و زیر مقیاس های مربوط به آن اختلاف معناداری بین مراحل قبل و بعد وجود نداشت (05/0 < p ).

  نتیجه گیری: با توجه به نتایج پژوهش مبنی بر تاثیر دعای توسل بر سلامت روان در زیرمقیاس های اضطراب و افسردگی پیشنهاد می شود پژوهش هایی با برنامه نظارتی مستقیم بر قرائت دعا و در گروه های دسته جمعی به منظور اضافه نمودن به یافته ها انجام دهند.

واژه‌های کلیدی: دانشجوی پرستاری، دعا، سلامت روان
متن کامل [PDF 5126 kb]   (2993 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل دانشکده پرستاری - مامائی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Complementary Medicine Journal of faculty of Nursing & Midwifery

Designed & Developed by : Yektaweb