دوره 2، شماره 3 - ( 9-1391 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 235-245 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Taavoni S, Shakeri F, Haghani H, Gooshegir ُ A. Effect of red clover on vasomotor symptoms and heart discomfort of menopausal women. cmja. 2012; 2 (3) :235-245
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-121-fa.html
تعاونی سیمین، شاکری فاطمه، حقانی حمید، گوشه گیر سید اشرف الدین. تاثیر شبدر قرمز بر شدت نشانه های وازوموتور و ناراحتیهای قلبی زنان یائسه. فصلنامه طب مکمل. 1391; 2 (3) :235-245

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-121-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی تهران ، fatemeshakeri@rocketmail.com
چکیده:   (9140 مشاهده)

  مقدمه: نشانه وازوموتور ازشایعترین اختلالات دوران یائسگی است و به دنبال آن احتمال بروزنشانه ناراحتی قلبی از جمله تپش قلب ایجاد می شود. اخیرا جهت تخفیف این عوارض تمایل زنان یائسه به استفاده از فرآورده های گیاهی جانشین افزایش یافته است. هدف از انجام این پژوهش نیز بررسی تاثیر شبدر قرمز بر شدت نشانه های وازوموتور و ناراحتی قلبی زنان یائسه سالم 59-50 ساله می باشد.

  مواد و روش ها: این کارآزمایی بالینی سه سوکور بر روی 72 زن یائسه سالم مراجعه کننده به کلینیک غربالگری ابوذر انجام شد و به صورت تصادفی به دو گروه الف و ب تقسیم شدند. گروه مداخله روزانه دو کپسول 40 میلی گرمی تهیه شده از برگهای خشک شده شبدر قرمز و گروه کنترل کپسول 40 میلی گرمی نشاسته برای مدت 30 روز مصرف کردند. متغیرهای اصلی مورد بررسی، نشانه های وازوموتور و ناراحتی قلبی یائسگی از طریق ابزار معیار سنجش یائسگی مورد سنجش قرار گرفت.

  یافته ها: بین مشخصات دموگرافیک، همچنین نشانه های وازوموتور و ناراحتی قلبی در دو گروه قبل از مطالعه تفاوت آماری وجود نداشت، لذا دو گروه از نظر مشخصات فوق همگون بودند. شدت نشانه وازوموتور بعد از یکماه مداخله در دو گروه آزمون و کنترل نسبت به قبل از مداخله به ترتیب 72/34 درصد در مقابل 5/55 درصد و 77/55 درصد در مقابل 5/62 درصد کاهش یافت(003/.= P ). همچنین شدت ناراحتی قلبی پس از یک ماه مداخله کاهش یافت(01/.= P ).

  نتیجه گیری: در این مطالعه شبدر قرمز در مقایسه با دارونما به میزان قابل توجهی شدت نشانه های وازوموتور و ناراحتی قلبی را کاهش داد و با توجه به عدم مشاهده عوارض جانبی در این مطالعه پیشنهاد می شود که از این مکمل نه تنها برای کاهشنشانه های فوق استفاده شود بلکه مطالعات بیشتری در ارتباط با تاثیر آن بر روی سایر نشانه های یائسگی صورت گیرد.

متن کامل [PDF 4772 kb]   (1914 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل دانشکده پرستاری - مامائی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Complementary Medicine Journal of faculty of Nursing & Midwifery

Designed & Developed by : Yektaweb