پیام خود را بنویسید
دوره 3، شماره 4 - ( 12-1392 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 602-613 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات سلولی و ملکولی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین
2- مرکز تحقیقات سلولی و ملکولی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، farzadraj@yahoo.co.uk
3- دانشگاه علوم پزشکی قزوین، دانشکده پیراپزشکی
چکیده:   (5881 مشاهده)

  مقدمه : کاربرد گیاهان دارویی به جای داروهای سنتتیک در سال­های اخیر به دلیل کم بودن عوارض جانبی و تنوع ترکیبات مؤثر این گیاهان افزایش یافته است . لذا هدف از مطالعه حاضر بررسی اثر ضدّ دردی عصاره هسته انگور در روش آزمون فرمالین در دو فاز حاد و مزمن و آزمون صفحه داغ در موش سوری آزمایشگاهی نر بود.

  مواد و روش­ها: این مطالعه تجربی بر روی 56 سر موش سوری نر g) 3 ± 28) نژاد NMRI انجام شد که شامل گروه کنترل دریافت­کننده نرمال­سالین و گروه­های دریافت­کننده عصاره با دوزهای 75، 150، 300 میلی­گرم به ازای هر کیلوگرم بود. پس از تزریق داخل صفاقی برای ایجاد دردهای حاد و مزمن به طور جداگانه از آزمون­های صفحه داغ و تزریق فرمالین استفاده شد. داده­های جمع­آوری شده با استفاده از نرم­افزار آماری SPSS و آنالیز واریانس یک­طرفه در سطح معنی­داری 05/0 >p  مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

  یافته­ها : تزریق عصاره دانه انگور در دوزهای 75 ، 150 و 300 میلی­گرم به ازای هر کیلوگرم سبب کاهش رفتارهای دردی در فاز اول و دوم آزمون فرمالین شد. همچنین تزریق عصاره دانه انگور سبب افزایش تأخیر بروز رفتارهای دردی (لیس زدن و یا پریدن) آزمون صفحه داغ نسبت به گروه کنترل و ثبت پایه شد.

  نتیجه­گیری : نتایج پژوهش حاضر نشان می­دهد که عصاره هیدروالکلی هسته انگور در واکنش به درد حاد و مزمن آزمون فرمالین و صفحه داغ دارای خواص ضدّ دردی است که نشان دهنده این است که عصاره احتمالاً به صورت مرکزی عمل می­کند و می­تواند جای­گزین مناسبی برای داروهای شیمیایی ضدّ درد باشد.

متن کامل [PDF 3690 kb]   (1792 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر موارد