دوره 2، شماره 3 - ( 9-1391 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 266-278 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


شعبه بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، rghsadeghi@yahoo.com
چکیده:   (6932 مشاهده)

  مقدمه : با توجه به اینکه تاثیر طب سوزنی بر تسکین درد مشخص شده است، مطالعه ی حاضر با هدف شناسایی عواملی که سبب استفاده از طب سوزنی برای تسکین درد می شود، طراحی گردید . 

  مواد و روش ها: این مطالعه با رویکرد کیفی از نوع تحلیل محتوای قراردادی و با مشارکت 14 نفر (بیمار و ارائه دهنده طب سوزنی) به روش نمونه گیری هدفمند با در نظر گرفتن حداکثر گوناگونی در مشارکت کنندگان نظیر: جنس، سن، تحصیلات و نوع درد در بیماران و دارا بودن تجربه و سابقه کار در ارائه دهندگان طب سوزنی انجام شد. اطلاعات با از مصاحبه ی عمیق و نیمه ساختار یافته جمع آوری و با رویکرد استقرایی تحلیل و طبقات فرعی و اصلی استخراج و نهایتا درون مایه ها پدیدار شدند. صحت و استحکام داده ها با تلفیق در جمع آوری داده ها، تنوع مشارکت کنندگان و بازبینی مکرر حاصل شد.

  یافته ها: یافته ها بصورت پنج درون مایه بدست آمد. الف) تنگناها در طب رایج با طبقات اصلی: دشواری های درمان، عوارض طب رایج، عدم بهبودی، رضایت کم. ب) کارآمدی طب سوزنی با طبقات اصلی: ویژگی طب سوزنی، طبیعی بودن، علمی بودن، هزینه اثربخشی. ج) پیش ران های بیرونی با طبقات اصلی: تعامل طب رایج و طب سوزنی، منابع حمایتی، نحوه آشنایی. چ) پیش ران های درونی با طبقات اصلی: ویژگی های فردی، وضعیت سلامتی. د) بازدارنده های طب سوزنی با طبقات اصلی تردید در تاثیر، مخالفت با استفاده، موانع اجرایی.

  نتیجه گیری: با شناخت دلائل انتخاب طب سوزنی جهت تسکین درد توسط بیماران که شامل تنگناهای طب رایج ، پیش ران های بیرونی، پیش ران های درونی ، کارآمدی طب سوزنی و بازدارنده های طب سوزنی می باشند میتوان با برنامه ریزی های اساسی در جهت تقویت بعضی از دلایل و حذف موانع جهت کاربردی تر کردن این روش گام برداشت.

 

متن کامل [PDF 5503 kb]   (2095 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |