پیام خود را بنویسید
دوره 3، شماره 2 - ( 6-1392 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 481-493 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری کودکان، عضو کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پرستاری و مامایی تبریز ، goli.msc2012@yahoo.com
2- دانشیار گروه کودکان، عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
3- استادیار آمارزیستی، مرکز تحقیقات آموزش علوم پزشکی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
4- استادیار گروه فیزیوتراپی، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
5- دانشکده پرستاری و مامایی
چکیده:   (7690 مشاهده)

  مقدمه: آسم، شایع­ترین بیماری مزمن دوران کودکی است. مزمن بودن، ماهیت تهدیدآمیز این بیماری، و عدم وجود درمان­های قطعی و پیشگیرانه برای آن باعث شده است تا بسیاری از والدین به دنبال روش­های درمانی طبیعی و بدون عوارض جانبی طولانی­مدت باشند. یکی از این درمان­ها «ماساژ» است . این تحقیق، با هدف تعیین تأثیر ماساژ ترکیبی بر روی شاخص­های اسپیرومتری کودکان مبتلا به آسم انجام شده است.

  مواد و روش­ها: 60 کودک مبتلا به آسم در محدوده سنّی 13-6 سال به مطالعه دعوت شدند، که 58 نفر از آن­ها موافقت کردند و به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. مادران گروه مداخله تکنیک­های ماساژ را آموزش دیدند و علاوه بر درمان استاندارد آسم، هر شب قبل از خواب، به مدت 30 دقیقه در طی یک ماه، کودک خود را ماساژ دادند و گروه کنترل نیز فقط درمان استاندارد را انجام دادند. در هر دو گروه در ابتدا و انتهای مطالعه، اسپیرومتری قبل و بعد از ورزش انجام شد. نتایج حاصل با استفاده از آزمون­های آماری تی­مستقل، تی­زوجی، کای دو و کواریانس تحلیل شد.

    یافته­ها: میانگین سنّی کودکان 50/1 ± 16/8 سال بود. 7/51% از آنها­ دختر و 3/48% پسر بودند. سنّ شروع آسم در آن­ها 67/2 ± 61/4 بود. نتایج نشان داد که انجام ماساژ ترکیبی بر شاخص­های اسپیرومتری گروه مداخله تأثیر معنی­داری نداشته است(05/0

    نتیجه­گیری: بر اساس نتایج به دست آمده، ماساژ ترکیبی باعث بهبود شاخص­های اسپیرومتری و عملکرد ریوی کودکان مبتلا به آسم نمی­شود. اما تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

واژه‌های کلیدی: ماساژ، آسم، کودک، اسپیرومتری
متن کامل [PDF 817 kb]   (1460 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |