پیام خود را بنویسید
دوره 3، شماره 4 - ( 12-1392 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 654-665 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

SEYYEDRASOOLY A, zamanzade V, giljarian S, nasiri K, Kalantarih H. The Effects of Reflexology on Breathing Rate and Blood Pressure of the Patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) . cmja. 2014; 3 (4) :654-665
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-201-fa.html
سید رسولی الهه، زمان زاده وحید، گلجاریان سکینه، نصیری خدیجه، کلانتری حسین. تأثیر بازتاب‌درمانی بر تعداد تنفس و فشار خون بیماران مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریوی؛ کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده . فصلنامه طب مکمل. 1392; 3 (4) :654-665

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-201-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی تبریز
2- دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، hossein1101@yahoo.com
چکیده:   (7526 مشاهده)

  مقدمه: « بازتاب­درمانی» یکی از روش ­ های تشخیصی - درمانی غیرتهاجمی طبّ مکمل می ­ باشد که باعث آزاد شدن مسیر ­ های بلوک شده انرژی در سرتاسر بدن شده و به این ترتیب سبب بهبود جریان خون می­گردد. بازتاب­درمانی اثرات ضدّ درد و ضدّ اضطراب دارد. با این وجود، شواهد در مورد تأثیر بازتاب­درمانی بر شاخص­های فیزیولوژیکی ضدّ و نقیض است. لذا این پژوهش با هدف تعیین تأثیر بازتاب­درمانی پا بر تعداد تنفس و فشار خون بیماران مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریوی انجام گرفت.

  مواد و روش­ها : این مطالعه، یک کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده بر روی 40 بیمار مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریوی در دو گروه « بازتاب­درمانی پا» و یک گروه «کنترل» است که در مرکز آموزشی - درمانی امام رضا (ع) تبریز انجام گرفت. ابزار گردآوری داده ­ ها، یک فرم ثبت اطلاعات بود. ماساژ پا به مدت 30 دقیقه، هفته­ای یک بار و در طی6 جلسه انجام شد. شاخص ­ های فیزیولوژیکی، قبل و بعد از مداخله، اندازه­گیری شد و بعد از بررسی برقراری نرمالیتی با آزمون کولموگروف- اسمیرنوف با استفاده از تی­تست مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت .

  یافته­ها: در گروه مداخله نسبت به قبل و همچنین گروه کنترل فشار خون سیستول و دیاستول پس از مداخله کاهش معنی­داری داشت (05/0 >p). اما در تعداد تنفس بیماران تأثیر معنی­داری مشاهده نشد.

  بحث : بر اساس نتایج حاصل از مطالعه می­توان نتیجه گرفت که بازتاب­درمانی پا می­تواند به عنوان یک مداخله پرستاری آسان و بی خطر به منظور بهبود فشار خون بیماری انسدادی مزمن ریوی مورد استفاده قرار گیرد.

متن کامل [PDF 2259 kb]   (2871 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر موارد

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb