دوره 4، شماره 1 - ( 3-1393 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 720-733 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین ، aseman_f_hariry@yahoo.com
چکیده:   (9526 مشاهده)

  مقدمه: اختلالات خواب و هیپوکسی متناوب، منجر به توسعه عوارض عروقی می­شود. رایحه­درمانی باعث آزادسازی اندورفین در مغز و ایجاد حس خوب بودن می­شود. بهارنارنج یک گیاه آرام­بخش و تقویت­کننده خواب است این مطالعه با هدف «تعیین تأثیر رایحه بهارنارنج بر کیفیت خواب بیماران قلبی» طراحی گردید.

  مواد و روش­ها: این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی با گروه کنترل، پیش­آزمون و پس­آزمون است. دو بخش مراقبت ویژه قلبی بر اساس تخصیص تصادفی به دو گروه کنترل و مداخله تقسیم و بیماران بستری در این بخش­ها بر اساس معیارهای ورود، وارد مطالعه شدند. سه شب متوالی، رایحه­درمانی با اسانس بهارنارنج 10 درصد انجام شد و پرسش­نامه خواب بیمارستانی برای بررسی کیفیت خواب شب گذشته آنان به صورت قبل و بعد، در هر دوگروه آزمودنی تکمیل گردید. داده­های جمع­آوری شده با استفاده از نرم­افزار spss و آزمون­های آماری کای­دو، تی تست ، یو من ویتنی و ویلکاکسون مورد بررسی قرار گرفت.

  یافته­ها: نمونه­ها در هر گروه 30 نفر بودند که از نظر ویژگی­های زمینه­ای تفاوت معناداری نداشتند ( 05/0

p ). کیفیت خواب در مقوله های وضعیت خواب بیمار در شب گذشته، دفعات بیدار شدن از خواب در طول شب، وضعیت خواب شب گذشته، رضایت از خواب شب گذشته، و مدت انتظار جهت شروع خواب، در دو گروه آزمون تفاوت معنی­دار داشت (05/0> p ). اما در زمینه مدت زمان شروع، طول خواب و خوابیدن مجدد پس از بیدار شدن تأثیر معناداری نداشت.

  نتیجه­گیری: رایحه­درمانی با اسانس بهارنارنج را می­توان به عنوان درمان کمکی برای اختلالات خواب در بیماران قلبی استفاده نمود.

متن کامل [PDF 3180 kb]   (4971 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |