پیام خود را بنویسید
دوره 4، شماره 1 - ( 3-1393 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 757-765 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دکترا، استادیار گروه فیزیولوژی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان، ارسنجان، ایران. ، aqababa@iaua.ac.ir
2- کارشناس ارشد فیزیولوژی جانوری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان، ارسنجان، ایران
3- دانشجوی دکترا، باشگاه پژوهشگران جوان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد آباده، آباده، ایران.
4- دکترا، استادیار گروه فیزیولوژی جانوری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون، کازرون، ایران.
5- دکترا، دانشیار گروه فیزیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران.
چکیده:   (5929 مشاهده)

  مقدمه: این مطالعه به منظور ارزیابی تأثیر عصاره الکلی گیاه مامیران بر غلظت کلسترول و میزان هورمون­های محور هیپوفیزی تیروئیدی در رت­های نر هیپرکلسترولمی شده انجام شد.

  مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی، 40 سر رت نر نژاد ویستار در 5 گروه (8 n= ) انتخاب شدند. گروه کنترل رژیم غذایی عادی، و گروه شاهد رژیم غذایی چرب دریافت کردند و سه گروه تجربی، دریافت­کننده رژیم غذایی چرب به اضافه عصاره الکلی گیاه مامیران به میزان 100، 200، 300 میلی­گرم بر کیلوگرم به صورت خوراکی بودند. بعد از پایان این دوره 21 روزه، خونگیری از آنان انجام شد و پس از اندازه­گیری مقادیر هورمون­های محور مذکور ( T3 ، T4 ، TSH ) و میزان کلسترول، اطلاعات به دست آمده مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته­ها: بر اساس نتایج به دست آمده، میزان T3 و T4 در تمام گروه­های تجربی دریافت­کننده عصاره مامیران نسبت به گروه شاهد کاهش معنی­دار نشان داده است. میزان TSH در گروه­های دریافت­کننده دوز حداقل و متوسط، نسبت به گروه شاهد افزایش و میزان کلسترول در گروه دریافت­کننده دوز حداقل عصاره کاهش معنی­داری یافته است (000/0 =P ).

  نتیجه­گیری: نتایج نشان می­دهد که عصاره الکلی گیاه مامیران می­تواند باعث کاهش غلظت هورمون­های تیروئیدی، میزان کلسترول و افزایش میزان هورمون­های محرک تیروئیدی شود که احتمالاً به دلیل وجود آلکالوئیدها و فلاونوئیدهای گیاه و همچنین تأثیر بر روی مکانیسم فیدبک منفی هورمون ­ های تیروئید می­باشد.

واژه‌های کلیدی: مامیران، تیروئید، کلسترول، رت.
متن کامل [PDF 2298 kb]   (1804 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |