پیام خود را بنویسید
دوره 4، شماره 2 - ( 6-1393 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 798-808 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

foji S, Tadayonfar M A R, Rakhshani M H, Mohsenpour M. Effects of Guided Imagery on pain and anxiety in patients undergoing coronary angiography. cmja. 2014; 4 (2) :798-808
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-238-fa.html
فوجی سمیرا، تدین فر موسی الرضا، رخشانی محمد حسن، محسن پور محدثه. بررسی تأثیرتجسّم هدایت شده بر درد و اضطراب بیماران تحت آنژیوگرافی عروق کرونر. فصلنامه طب مکمل. 1393; 4 (2) :798-808

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-238-fa.html


1- ، mtadayonfar@yahoo.com
چکیده:   (5356 مشاهده)

  مقدمه: یکی از معمول­ترین روش­های تشخیصی و درمانی در بیماران قلبی، آنژیوگرافی است که موجب اضطراب و درد بیماران می­گردد. روش­های آرام­سازی مثل تجسّم هدایت­شده می­توانند سبب ایجاد راحتی و احساس آرامش در این افراد شوند. مطالعۀ حاضر با هدف تعیین تأثیر تجسّم هدایت­شده بر درد و اضطراب بیماران تحت آنژیوگرافی قلبی انجام گرفته است.

  مواد و روش­ها: این پژوهش، یک مطالعۀ کارآزمایی بالینی تصادفی­شده است که بر روی 62 نفر از بیمارانی که برای اولین بار تحت آنژیوگرافی عروق کرونر قرار می­گرفتند، انجام شد. بیماران در دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. در گروه مداخله، روش تجسّم هدایت­شده اجرا شد. ابزار جمع­آوری اطلاعات شامل معیار عددی درد و پرسش­نامۀ استاندارد اضطراب اشپیل­برگر بود. تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از نرم­افزار SPSS نسخۀ 20 انجام شد.

  یافته­ها: میانگین سنّی افراد شرکت­کننده در این مطالعه 9/8 ± 064/57 بود و 67/59 درصد از آنان (37 نفر) مرد بودند. بعد از مداخله میانگین اضطراب آشکار و پنهان در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل کاهش یافت و با 001/0 >p در هر دو مورد، این اختلاف معنی­دار شد. میانگین درد بعد از مداخله کاهش یافته بود ولی این کاهش از نظر آماری معنی­دار نبود.

  نتیجه­گیری: تجسّم هدایت­شده و آرام­سازی در کاهش اضطراب بیماران تحت عمل آنژیوگرافی قلب مؤثر است. از این رو پیشنهاد می­شود که از این روش قبل از آنژیوگرافی قلب استفاده شود.

متن کامل [PDF 192 kb]   (1738 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb