پیام خود را بنویسید
دوره 6، شماره 1 - ( 3-1395 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 1375-1383 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- موسسه تحقیقات حجامت
2- دانشگاه شاهد ، milani2000ir@yahoo.com
چکیده:   (99604 مشاهده)

مقدمه: بواسیر، از نظر علمای طبّ سنّتی، توده‌ای است که بر سر رگ‌های مقعد ایجاد می‌گردد و عامل آن خون غلیظ سودایی است. درمان این بیماری در طبّ سنّتی از طریق پاک‌سازی خلط اضافی سودا از بدن و جلوگیری از تشکیل مجدد آن از طریق اصلاح عملکرد ارگان‌های دخیل در تولید آن و نهایتاً خارج کردن این خلط از عروق ناحیه‌ی مقعد امکان‌پذیر است.

گزارش مورد: مورد این مطالعه، یک مرد 69 ساله با مزاج جبلی بلغم صفرا بود که به مدت یک سال به بیماری بواسیر 6 پک درجه‌ی 4 از گروه نخلی خارجی و بدون خون­ریزی مبتلا بود. بواسیر بیمار در طی سه جلسه در مدت­زمان 6 هفته کاملاً درمان شد. اقدامات درمانی انجام­شده برای وی شامل رعایت رژیم غذایی کاهنده‌ی تولید سودا در بدن، استفاده از داروهای قابض جهت بواسیر، استفاده از داروی پاک‌کننده‌ی کبد و کاهنده‌ی تولید سودا در بدن و داروهای ملیّن بود. همچنین از زالو جهت خروج خون سودایی استفاده شد.

نتیجه‌گیری: با گسترش آموزش و پژوهش در حوزه‌ی طبّ سنّتی می‌توان رشد درمان‌های بر پایه‌ی طبّ سنّتی، مؤثر، غیر تهاجمی و کم‌هزینه را بر اساس توجه به فردیت بیمار (مزاج بیمار) انتظار داشت که در  افزایش کیفیت زندگی بیمار سهم بسیاری دارند؛ بنابراین، لازم است پژوهش‌های بیشتری در این زمینه انجام شود تا به دنبال آن درمان‌های بر پایه‌ی طبّ سنّتی و بر اساس مستندات علمی گسترش یابند.

واژه‌های کلیدی: بواسیر، درمان، طبّ سنّتی ایرانی
متن کامل [PDF 459 kb]   (14821 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد |