دوره 5، شماره 1 - ( 3-1394 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 1042-1053 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی اراک ، roozbahani@arakmu.ac.ir
چکیده:   (9360 مشاهده)

  مقدمه: درد زایمان یکی از شدیدترین دردهایی است که زنان تجربه می‌کنند. آروماتراپی یا رایحه‌درمانی یکی از روش­های کاهش این درد می­باشد. هدف از انجام این مطالعه، بررسی تاثیر رایحه­ گلاب بر کاهش این درد است.

  مواد و روش ­ ها: در این مطالعه‌ کارآزمایی بالینی، 111 خانم نخست­زا بعد از امضای رضایت‌ آگاهانه به‌صورت تصادفی در سه گروه آروماتراپی، پلاسبو و شاهد قرار گرفتند. مداخله در دو مرحله، دیلاتاسیون پنج و هشت سانتی‌متر سرویکس، انجام شد. شدت درد با مقیاس دیداری درد، قبل و 30 دقیقه بعد از هر بار مداخله اندازه گرفته شد. در گروه مداخله، گلاب و در گروه پلاسبو آب مقطر در دست مددجو ریخته شد و از آنها درخواست شد رایحه را استشمام کنند. در گروه شاهد نیز فقط مراقبت‌های معمول انجام شد.

  یافته ­ ها: قبل از مداخله، شدت درد زایمان بین سه گروه اختلاف معنی‌دار نداشت. اما بعد از مداخله‌ اول و دوم، شدت درد به‌طور معنی­داری در گروه گلاب کمتر از دو گروه دیگر بود ( 001/0> p ) . میانگین شدت درد زایمان در دیلاتاسیون 10 سانتی‌متر در گروه گلاب 99/1 ± 59/7، در گروه پلاسبو 60/1 ± 94/8 و در گروه شاهد 47/1 ± 89/8 بود (001/0> p ). در بررسی تغییر شدت درد زایمان در طول زمان، آزمون اندازه­گیری­های مکرر نشان داد، هر زمان که رایحه‌ گلاب استنشاق شده بود کاهش درد وجود داشت. اما در دو گروه پلاسبو و شاهد به ‌طور مداوم افزایش درد مشاهده شد.

  نتیجه­گیری: با توجه به نتایج این پژوهش، به نظر می‌رسد استنشاق رایحه‌ گلاب می­تواند باعث کاهش درد زایمان شود.

واژه‌های کلیدی: گلاب، درد زایمان، رایحه‌درمانی.
متن کامل [PDF 185 kb]   (2663 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |