پیام خود را بنویسید
دوره 5، شماره 4 - ( 12-1394 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 1356-1363 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی قوچان
2- ، دانشجوی دکترای بهداشت باروری، گروه مامایی، دانشکده‌ی پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران ، firozim@mums.ac.ir
چکیده:   (3448 مشاهده)

مقدمه: دیسمنوره از شایع ترین مسایل طبی زنان است. شناخت نحوه درمان رایج دیسمنوره در جامعه اولین گام در توسعه و جایگزینی درمانهای مناسب  است. این مطالعه با هدف تعیین رویکردهای درمانی قاعدگی دردناک اولیه در مراجعه کنندگان مراکز بهداشتی درمانی شهر مشهد انجام شد.

مواد و روشها: در این مطالعه توصیفی، 468 سیکل قاعدگی در 117 خانم مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی بررسی شد. نمونه گیری به روش چند مرحله ای ،ابزار پژوهش پرسشنامه و جدول چند بعدی گفتاری دیسمنوره بود  که پس از اخذ رضایت نامه از بیماران جمع آوری شد، داده ها با نرم افزارآماری SPSS و آزمونهای کای دو و آمار توصیفی مورد بررسی قرار گرفت.

یافته ها: یافته ها نشان داد که 49/6 % (232 نفر) زنان از داروهای شیمیایی و حدود 50%  از داروهای گیاهی و 21.5 %  (96 نفر) چای نبات را به عنوان مکمل درمانهای دیگر برای تسکین دیسمنوره استفاده کردند. 11 گیاه دارویی مختلف برای درمان استفاده می شد. نتایج آزمون کای دو تفاوت معناداری بین شدت درد قاعدگی و روش تسکین درد قاعدگی (0/003= p)، نوع مسکن مصرفی (0/006= p) و تعداد مسکن مصرفی (0/00= p) نشان می دهد.

نتیجه گیری: نتایج حاکی از این است که حدود نیمی از شرکت کنندگان در مطالعه (232 نفر)  از داروهای شیمیایی و نیمی (232 نفر)  از داروهای گیاهی به عنوان درمان منفرد و یا مکمل داروهای شیمیایی استفاده می کنند با توجه به کاربرد گسترده داروهای گیاهی در جامعه پژوهش، بررسی ایمنی مصرف و اثربخشی آنها و معرفی داروهای موثر و در دسترس جامعه پژوهش پیشنهاد می گردد.

متن کامل [PDF 379 kb]   (1216 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر موارد