دوره 5، شماره 4 - ( 12-1394 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 1336-324 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- علوم پزشکی ایران
2- علوم پزشکی
3- کارشناس ارشد مامایی، دانشکده‌ی پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، neda40012@gmail.com
چکیده:   (10335 مشاهده)

مقدمه: زنان با وارد شدن به دوران یائسگی با طوفانی از علائم و نشانه‌های مختلف روبه­رو می‌شوند که برخی از این علائم می‌توانند آزاردهنده باشند و کیفیت زندگی آنان را تحت تأثیر قرار دهند. آن­ها جهت برطرف کردن این مشکلات از روش‌های مختلفی بهره می‌برند که مکمّل‌های گیاهی از آن جمله­اند. این مطالعه با هدف تعیین تأثیر مکمّل گیاهی بادرنجبویه بر نشانه­های یائسگی زنان انجام شده است.

مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر یک کارآزمایی بالینی تصادفی سه سو کور است که بر روی 60 زن یائسه‌ی 45 تا 60 ساله انجام شد. ابزارهای گردآوری داده­ها شامل پرسش‌نامه‌ی مشخصات فردی، ابزار معیار سنجش یائسگی (MRS) و برگ چک‌لیست ثبت مداخلات بود. نمونه­ها پس از تکمیل رضایت‌نامه‌ی آگاهانه به‌طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. نمونه‌ها در گروه مداخله کپسول­های بادرنجبویه و در گروه کنترل دارونما را به مدت هشت هفته دو بار در روز مصرف کردند. آن­ها یک و دو ماه بعد مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده­ها با استفاده از آزمون­های آماری تی مستقل، آنووا و آنالیز واریانس با اندازه‌گیری تکراری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته­ ها: نتایج نشان داد میانگین نمره‌ی علائم یائسگی در گروه مصرف‌کننده‌ی بادرنجبویه یک ماه بعد از مداخله 2/37±12/26 بود و در گروه دارونما 3/07±16/56 بود که تفاوت آماری معنی‌داری داشت (0/02=p). همچنین دو ماه بعد نیز میانگین نمره‌ی علائم یائسگی در گروه بادرنجبویه 2/06±12/23 و در گروه دارونما 3/04±16/16 به دست آمد که از لحاظ آماری تفاوت معنی‌داری داشت (0/004=p).

نتیجه­ گیری: به نظر می‌رسد استفاده از گیاه بادرنجبویه علائم جسمانی، روانی، ادراری و تناسلی را در زنان یائسه کاهش داده است.

متن کامل [PDF 523 kb]   (3122 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گیاهان دارویی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.