پیام خود را بنویسید
دوره 7، شماره 1 - ( 3-1396 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 1748-1757 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی ایران
2- بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص)، بخش پزشکی ورزشی ، Dr.zeinabk@yahoo.com
چکیده:   (3817 مشاهده)

مقدمه: چاقی یک خطر جدّی برای سلامتی است که شیوع آن در حال افزایش است. چاقی با بیماری‌های قلبی - عروقی و کبد چرب همراه است. هدف از این مطالعه تعیین تأثیر طبّ سوزنی بر کاهش وزن و عوامل بیوشیمیایی مرتبط با چاقی در زنان چاق و یا دارای اضافه‌وزن است.

مواد و روش­ها: این مطالعه از نوع مداخله ­ای و کارآزمایی بالینی است. در این پژوهش 40 نفر از زنان چاق و یا دارای اضافه‌وزن مراجعه‌کننده به بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) شهر تهران به روش نمونه­ گیری آسان انتخاب شدند و پس از ارائه‌ی رضایت‌نامه‌ی کتبی وارد مطالعه شدند. درمان آنان با طبّ سوزنی طی 6 هفته به تعداد دو بار در هفته و هر جلسه به مدت 20 دقیقه انجام شد. متغیر­های وزن، شاخص توده‌ی بدنی، قند خون ناشتا، تری گلیسیرید، کلسترول تام، لیپوپروتئین با دانسیته‌ی پایین، لیپوپروتئین با دانسیته‌ی بالا و آنزیم‌های کبدی (SGOT,SGPT) قبل و بعد از درمان اندازه ­گیری شدند. برای تجزیه‌وتحلیل داده­ ها از نرم‌افزار SPSS نسخه‌ی 22، آزمون تی زوجی و آزمون ویلکاکسون استفاده شد.

یافته ‌ها: بعد از درمان، کاهش وزن و شاخص توده‌ی بدنی (0/001p=)، کاهش قند خون ناشتا (0/01 p=) و SGOT (0/01 p=) نمونه‌ها ازنظر آماری معنی­دار شد. لیپوپروتئین با دانسیته‌ی بالا نیز افزایش معنی‌داری را نشان داد (0/001 p=).

نتیجه‌ گیری: یافته‌ها نشان می‌دهد که طبّ سوزنی می‌تواند علاوه بر کاهش وزن و شاخص توده‌ی بدنی، یکی از معدود روش‌های افزایش لیپوپروتئین با دانسیته‌ی بالا باشد.

واژه‌های کلیدی: طب سوزنی، چاقی، کبد چرب
متن کامل [PDF 459 kb]   (1747 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سنتی