پیام خود را بنویسید
دوره 9، شماره 3 - ( 9-1398 )                   جلد 9 شماره 3 صفحات 3804-3811 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.32598/cmja.9.3.3804


XML English Abstract Print


1- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار، ایران.
2- مرکز آموزشی پژوهشی درمانی بیمارستان واسعی، سبزوار، ایران.
3- گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
4- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار، ایران. ، sarpooshi92@gmail.com
چکیده:   (368 مشاهده)

مقدمه بیماری سرطان و درمان‌های ارائه‌شده، بر کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان پستان تأثیر دارد. تهوع و استفراغ یکی از رایج‌ترین عوارض شیمی‌درمانی است. امروزه برای درمان این عارضه، در کنار درمان‌های معمول از روش‌های طب مکمل استفاده می‌شود. این مطالعه با هدف تأثیر مکیدن یخ حاوی آب ساده بر تهوع و استفراغ حین شیمی‌درمانی انجام شد.
مواد و روش ها در این کارآزمایی بالینی، ۶۰ بیمار مبتلا به سرطان پستان تحت شیمی‌درمانی با رضایت آگاهانه به طور تصادفی در دو گروه «کنترل» و «آزمایش(یخ حاوی آب ساده)» قرار گرفتند. در گروه آزمایش ۳۰ قطعه یخ به حجم یک سی‌سی در حین شیمی‌درمانی و در گروه کنترل ۳۰ سی‌سی آب معمولی داده شد. میزان تهوع بر اساس مقیاس عددی VAS و استفراغ بر اساس تعداد موارد بروز ارزیابی شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها توسط نسخه ۱۶ نرم‌افزار SPSS انجام شد.
یافته ها با توجه به مقایسه میانگین و انحراف معیار تهوع در گروه آزمایش ۱/۹±۱/۲۶۸ و میانگین و انحراف معیار تهوع در گروه کنترل ۲/۹±۱/۷۸۷، نشان‌دهنده معنی‌دار بودن مداخله در مورد تهوع است (P=۰/۰۱۵) اما با توجه به مقایسه میانگین استفراغ در گروه آزمایش ۰/۲±۰/۴۰۶ و میانگین و انحراف معیار استفراغ در گروه کنترل ۰/۲۶۶±۰/۴۹۹، نشان‌دهنده معنی‌دارنبودن مداخله در مورد استفراغ است (P=۰/۵۴۹).
نتیجه گیری با توجه به نتایج مطالعه، استفاده از یخ حاوی آب ساده بر تهوع ناشی از شیمی‌درمانی مؤثر است، اما بر استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی تأثیر ندارد.

متن کامل [PDF 2032 kb]   (130 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (103 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سنتی