دوره 7، شماره 2 - ( 6-1396 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 1862-1873 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی، گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی مرکز باسمنج، تبریز، ایران. ، ali.zarghami64@gmail.com
چکیده:   (1360 مشاهده)

مقدمه: قرن‌هاست که از خارمریم، به‌عنوان یک داروی گیاهی برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود. هدف از تحقیق حاضر، بررسی تأثیر مکمّل‌یاری کوتاه‌مدت مقادیر مختلف عصاره‌ی سیلیبوم‌ماریانوم بر پاسخ شاخص‌های التهابی مردان فعال در جریان یک جلسه فعالیت هوازی است.
 مواد و روش‌ها: در این طرح‌ نیمه‌‌تجربی دو سو ‌کور، 27 مرد فعال (با حداکثر اکسیژن مصرفی 50 - 45 ml.kg.min-1) پس از اخذ رضایت نامه به 3 گروه 9 نفری تقسیم شدند. گروه 1 و 2 به‌ترتیب، مکمّل سیلی‌مارین 5 و 10 mg.kg-1.day را دریافت کردند و به گروه دارونما دکستروز 5 mg.kg-1.day داده شد. پس از مکمّل‌یاری 14 روزه، آزمودنی‌ها در یک ‌وهله فعالیت هوازی شامل 30 دقیقه دویدن روی نوارگردان با شیب صفر درجه و شدت 70 تا 75% ضربان قلب ذخیره‌ی بیشینه شرکت کردند. تغییرات شاخص‌های موردِ مطالعه در 3 مرحله‌ی حالت پایه، پس از دوره‌ی مکمل‌یاری و 24 ساعت پس از فعالیت ورزشی اندازه‌گیری شد. داده‌ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس مکرر، تعقیبی بونفرونی و تی مستقل در آلفای 5% بررسی شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که یک جلسه فعالیت هوازی منجر به افزایش معنی‌داری در شاخص‌های التهابی 24 ساعته در تمام گروه‌ها ‌شد (0/001P=)؛ هرچند، گروه‌های مصرف‌کننده‌ی سیلی‌مارین باعث تعدیل پاسخ شاخص‌های التهابی (CRP و PBMC) به‌ترتیب، برای گروه شبهِ‌دارو و گروه‌های 5 و 10 mg.kg-1.day سیلی‌مارین؛ 0/014P=) متعاقب یک جلسه فعالیت هوازی در مقایسه با گروه شبهِ‌دارو شدند.
نتیجه‌گیری: بر اساس این تحقیق، پیش‌بینی می‌شود مکمّل‌یاری مقادیر مختلف سیلی‌مارین در یک اثر وابسته به دوز بتواند از پاسخ التهابی مردان فعال، متعاقب انجام فعالیت هوازی بکاهد.
 

متن کامل [PDF 780 kb]   (399 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گیاهان دارویی