دوره 8، شماره 3 - ( 9-1397 )                   جلد 8 شماره 3 صفحات 2374-2413 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه تولیدات گیاهی، مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره)، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، تهران، ایران. ، abmirjalili@gmail.com
چکیده:   (627 مشاهده)

مقدمه: هدف متخصصان داروسازی غربالگری گیاهان برای یافتن مواد مؤثر ایمن‌تر برای شیمی‌درمانی و معالجۀ سرطان‌هاست. پیشگیری شیمیایی سرطان با ترکیبات مؤثر طبیعی، یک استراتژی نوظهور برای پیشگیری، ممانعت و به‌تأخیراندازی یا معالجۀ سرطان است. هدف این مقاله، بازنگری فعالیت‌های پژوهشی دربارۀ مواد ضدسرطان قابل استحصال از گیاهان بومی ایران است.
مواد و روش‌ها: کلیدواژه‌های «گیاهان دارویی ایرانی و ضدسرطان» و واژه‌هّای محدودکنندۀ «ترکیبات زیست‌فعال و نحوۀ عملکرد» در منابع معتبر علمی و سایت‌های Google scholar, PubMed ، ScienceDirect در بازۀ زمانی 2010 به بعد جست‌وجو شد. مبنای انتخاب مقالات، تحقیق روی گیاهان ایرانی بود.
یافته‌ها: از 15900 گزارش علمی ثبت‌شده در Google scholar ، 13700 مورد مربوط به سال‌های 2010 به بعد بود که به‌صورت گزینشی بررسی شد. با جست‌وجو در PubMed و ScienceDirect از هرکدام به‌ترتیب 10 و 233 گزارش به دست آمد. درمجموع در بررسی منابع، مشخص شد دو گونه جلبک، 6 گونه بازدانه و 177 گونه نهان‌دانه ارزش ضدسرطانی دارند که در جدول‌های مربوط گزارش شدند.
نتیجه‌گیری: یکصدوهشتادوپنج گونه جلبک و گیاه با رویش طبیعی در کشور، توان بالقوه‌ای در درمان سرطان دارند و شناخت مکانیسم فعالیت مواد مؤثر آن‌ها درک بهتری از روش‌های معالجۀ سرطان فراهم می‌کند.

متن کامل [PDF 696 kb]   (769 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گیاهان دارویی