پیام خود را بنویسید
دوره 7، شماره 4 - ( 12-1396 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 2128-2137 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، گروه پرستاری، گرایش داخلی - جراحی، دانشکدۀ پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی زابل، ایران. ، zeynabzare1364@yahoo.com
2- ،کارشناس ارشد پرستاری، گروه پرستاری، گرایش داخلی- جراحی، دانشکدۀ پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی زابل، ایران.
3- ،کارشناسی ارشد پرستاری،گروه پرستاری ،گرایش داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی زابل، ایران.
چکیده:   (2296 مشاهده)
مقدمه: استئوآرتریت از مهم‌ترین علل ناتوانی در میان سالمندان است که باعث درد، کاهش کیفیت زندگی و افزایش وابستگی آنان می‌شود. طبّ گیاهی سبب رفع علائم درد و درنتیجه ارتقای سلامتی سالمندان می‌شود. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر مصرف کلم‌بروکلی بر کاهش درد مفاصل سالمندان مبتلا به استئوآرتریت زانو انجام شد.
مواد و روش‌ها: این کارآزمایی بالینی تصادفی در سال 1396 روی 40 سالمند مبتلا به استئوآرتریت زانو، مقیم در سرای سالمندان شهرستان زابل انجام شد. آزمودنی‌ها به دو گروه 20 نفری «کنترل و کلم‌بروکلی» تقسیم شدند. مدت‌زمان مطالعه 4 هفته بود. قیم آزمودنی‌ها رضایت‌نامۀ کتبی را تکمیل کرد. نمونه‌گیری با پرسش‌نامۀ دموگرافیک koos انجام شد. کلم‌بروکلی به‌صورت پودر 10 گرمی تهیه شد و سالمندان آن را در کنار یک وعدۀ غذایی روزانه (ترجبحاً همراه نهار) مصرف کردند. جهت مقایسۀ بین دو گروه، داده‌ها با آزمون آنالیز واریانس با اندازه‌گیری مکرر در نرم‌افزار spss نسخۀ 18 تجزیه‌وتحلیل شد.
یافته‌ها: نمرات گروه کنترل و کلم قبل از مداخله به‌ترتیب 8/73 و 14/18 و بعد از مداخله به‌ترتیب 7/29 و 13/06 بود که بیانگر عدم تفاوت شدت درد قبل از مداخله است (گروه کنترل 0/263=p و گروه کلم 0/001p=). مقایسۀ نمرات بعد از مصرف کلم‌بروکلی در گروه شاهد، حاکی از وجود اختلاف معنی‌دار در میانگین عملکرد بود (0/033p=).
نتیجه گیری: با توجه به مؤثر بودن کلم‌بروکلی بر شدت درد زانو، استفاده از آن در سالمندان مبتلا به استئو آرتریت پیشنهاد می‌شود.
 
متن کامل [PDF 684 kb]   (727 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سنتی