دوره 3، شماره 1 - ( 3-1392 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 366-373 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The effect of magnesium on premenstrual syndrome in the women. cmja. 2013; 3 (1) :366-373
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-53-fa.html
ابراهیمی الهام، جلالی حسین، جمشید منش منصوره. تاثیر منیزیوم بر شدت سندرم قبل از قاعدگی در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی – درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان. فصلنامه طب مکمل. 1392; 3 (1) :366-373

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-53-fa.html


علوم پزشکی اصفهان(مراغه)
چکیده:   (5741 مشاهده)

  مقدمه: هدف مطالعه حاضر تعیین تاثیر منیزیوم و دارونما بر شدت سندرم قبل از قاعدگی در مبتلایان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی – درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سال 89-1388می باشد.

  مواد و روش ها: افراد شرکت کننده در پژوهش به صورت تصادفی درگروه مداخله یا کنترل قرار گرفتند.محل انجام این پژوهش ، 10مرکز بهداشتی درمانی منتخب شهر اصفهان و مدت زمان پژوهش 4 ماه بود.به منظور تایید تشخیص، افراد شرکت کننده در پژوهش جدول ثبت علایم روزانه سندرم را به مدت دو ماه در منزل تکمیل کردند ، سپس به صورت تصادفی در یکی از دو گروه (منیزیوم یا دارونما)قرار داده شدند ومداخله دارویی به مدت دوسیکل روی آنها انجام و نتایج مورد مقایسه قرارگرفت.

  یافته ها: بعد از انجام آنالیزهای آماری ،نتایج به این شرح بود: میانگین نمره سندرم قبل از قاعدگی در دو گروه بعد از مداخله نسبت به قبل از آن، کاهش و با 05/0> p تفاوت معنا دار مشاهده گردید. اما در گروه منیزیوم این میزان کاهش نسبت به گروه دارونما بیشتر بود ( 05/0> p ).

  نتیجه گیری: بعد از آنالیزهای آماری مشخص گردید که میانگین نمره سندرم در تمام گروهها بعداز مداخله نسبت به قبل از آن کاهش و با 05/0> p تفاوت معنا دار مشاهده گردید. در گروه منیزیوم +ویتامین 6 B این میزان کاهش نسبت به سایر گروهها بیشتر ( 05/0> p ) و در گروه دارونما نسبت به سایر گروهها کمتر بود ( 05/0 > p ) .

   

متن کامل [PDF 5542 kb]   (2339 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل دانشکده پرستاری - مامائی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Complementary Medicine Journal of faculty of Nursing & Midwifery

Designed & Developed by : Yektaweb