دوره 8، شماره 2 - ( 6-1397 )                   جلد 8 شماره 2 صفحات 2317-2330 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، گروه فیزیولوژی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکدۀ علوم ورزشی، دانشگاه ارومیه، ارومیه، ایران. ، saberiyousef@yahoo.com
چکیده:   (677 مشاهده)
مقدمه: استرس ناشی از تمرینات، مقدار تولید سایتوکاین­ها را تغییر می­‌دهد. کیوتن (Q10) یکی از مکمّل‌های تأثیرگذار خوراکی است که برای کاهش صدمات التهابی- اکسایشی تجویز می‌شود. هدف پژوهش حاضر، تعیین تأثیر مکمّل­دهی کیوتن و ریکاوری در آب بر سطوح سرمی اینترلوکین شش و یک بتا در دختران فعال متعاقب تمرینات برون‌‌گراست.
 مواد و روش­ها: در این مطالعۀ نیمه‌تجربی، 32 دانشجوی دختر فعال با دامنۀ سنّی 19 تا 21 سال شرکت کردند. نمونه‌ها به‌روش در دسترس انتخاب شدند. از همۀ آنان رضایت‌نامۀ کتبی گرفته شد و به‌طور تصادفی به 4 گروه 8 نفری دارونما، تمرین + ریکاوری، تمرین + کیوتن، و تمرین + ریکاوری + کیوتن تقسیم شدند. پروتکل تمرینات برون‌گرا 3 هفته، هفته‌ای 3 روز و هر جلسه 60 دقیقه بود. از نمونه‌ها در 3 نوبتِ پیش‌آزمون، بعد از تمرین برون‌گرا و بعد از ریکاوری خون‌گیری شد.
یافته­ها: مصرف مکمّل کیوتن و ریکاوری در آب متعاقب تمرینات برون‌گرا تفاوت معناداری را در سطوح سرمی اینترلوکین 6 در گروه­های تمرین + ریکاوری، تمرین + کیوتن، و تمرین + ریکاوری + کیوتن نسبت به گروه دارونما ایجاد کرد (%35p=)؛ ولی تغییر معناداری در سطح سرمی اینترلوکین یک بتا در گروه­های تمرین + ریکاوری، تمرین + کیوتن، و تمرین + ریکاوری + کیوتن نسبت به گروه دارونما مشاهده نشد (0/349p=).
نتیجه‌گیری: مکمّل‌سازی کیوتن با برنامۀ تمرینی فزایندۀ برون‌گرا آثار سودمندی در فاکتور التهابی اینترلوکین 6 دارد؛ بنابراین مصرف این مکمّل با ویژگی آنتی‌اکسیدانی، به‌عنوان یک راهکار غیردارویی در کمک به کوفتگی عضلانی در افراد فعال توصیه می­شود.
متن کامل [PDF 687 kb]   (294 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی