دوره 12، شماره 1 - ( 3-1401 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 27-14 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه علوم ورزشی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران.
2- گروه علوم ورزشی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران. ، valipour.v@lu.ac.ir
3- کالج بهداشت و علوم انسانی، دانشگاه چارلز داروین، قلمرو شمالی، استرالیا.
4- گروه علوم ورزشی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه زنجان، زنجان، ایران.
چکیده:   (1701 مشاهده)
هدف اخیراً، علاقه زیادی به درمان های ترکیبی در معالجه اکثر بیماری‌ها وجود دارد. شواهد درحال ظهور نشان می‌دهد در عوارض دیابت، آنزیم آرژیناز نقش کلیدی دارد و تعدیل این آنزیم می‌تواند درمان مناسبی برای کاهش عوارض بیماری باشد. بنابراین هدف این پژوهش بررسی اثر 8 هفته تمرین هوازی به‌همراه عصاره هیدروالکلی دارچین بر سطوح آنزیم آرژیناز و P38 MAPK عضله نعلی در موش‌های مبتلا به دیابت نوع 2 بود.
روش ها در این پژوهش، 35 سر موش نر ویستار 8 هفته‌ای (200 تا 250 گرم) به‌طور تصادفی به 5 گروه مساوی کنترل، دیابت، دیابت و مکمل، دیابت و تمرین هوازی و دیابت، تمرین هوازی و مکمل تقسیم شدند. برنامه تمرینی هوازی به‌صورت پیشرونده 5 جلسه‌ در هفته در 8 هفته اجرا شد. موش‌ها در گروهای دیابت و مکمل و دیابت، تمرین هوازی و مکمل در این مدت، روزانه 200 میلی‌گرم/کیلوگرم مکمل دارچین به‌صورت گاواژ دریافت کردند و موش‌ها در گروه‌های کنترل و دیابت و تمرین هوازی در این مدت آب دریافت کردند. 48 ساعت پس از اتمام پروتکل‌ها، عضله نعلی جدا شد و اندازه‌گیری آنزیم‌ها در آن صورت گرفت. برای تحلیل داده‌ها از آزمون آنالیز واریانس یک‌طرفه و برای بررسی روابط بین متغیرها از آزمون ضریب همبستگی پیرسون در سطح معناداری P<0/05 استفاده شد. 
یافته ها سطح آنزیم آرژیناز در گروه دیابت (0/05±1/17) نسبت به گروه کنترل (0/08±0/53) به‌طور معناداری بیشتر بود. همچنین سطح آنزیم آرژیناز در گروه دیابت، تمرین هوازی و مکمل (0/09±0/67) در مقایسه با گروه دیابت به‌طور معناداری کمتر بود. سطح پروتیئن P38 MAPK در هیچ‌یک از گروه‌ها اختلاف معنی‌داری نداشت. همچنین بین سطح قند خون و آنزیم آرژیناز همبستگی مثبت معنی‌داری وجود داشت.
نتیجه گیری ترکیب ورزش و عصاره دارچین می‌تواند سطح آنزیم آرژیناز را کاهش دهد. بنابراین با توجه به مرتبط بودن بسیاری از عوارض دیابت با افزایش آنزیم آرژیناز، این روش درمانی می‌تواند کمک‌کننده باشد. از آنجایی که این پژوهش اطلاعات قانع کننده‌ای از تأثیر مثبت ورزش و دارچین بر عوارض دیابت در سطح غیربالینی فراهم کرده است، می‌تواند زمینه‌ساز انجام مطالعات کارآزمایی بالینی شود.
متن کامل [PDF 5665 kb]   (668 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1136 مشاهده)  
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: گیاهان دارویی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.