پیام خود را بنویسید
دوره 2، شماره 2 - ( 6-1391 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 126-134 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Setayeshvali pour N, Kheirkhah M, Neisani L, Haghani H. Comparison of the effects of aromatherapy with essential oils of damask rose and hot footbath on the first stage of labor anxiety in Nulliparous women. cmja. 2012; 2 (2) :126-134
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-97-fa.html
ستایش ولی پور نسیمه، خیرخواه معصومه، نیسانی سامانی لیلا، حقانی حمید. مقایسه تاثیر آروماتراپی با اسانس گل محمدی و حمام آبگرم پا بر اضطراب مرحله اول زایمان در زنان نخست زا. فصلنامه طب مکمل. 1391; 2 (2) :126-134

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-97-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی تهران ، setayesh_nassim64@yahoo.com
2- دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران
3- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (13602 مشاهده)

  مقدمه: زنان نخست زا در هنگام زایمان دچار اضطراب شدیدی می شوند که این اضطراب شانس آنها را برای انجام زایمان طبیعی کاهش می دهد. استفاده از طب مکمل درکاهش اضطراب و رضایت بیشتر مادران از زایمان نیاز به مطالعات بیشتر دارد. این پژوهش با هدف بررسی تاثیر و مقایسه آروماتراپی به روش استنشاق و حمام پا با اسانس گل محمدی با حمام آبگرم پاها بر اضطراب فاز فعال زایمان زنان نخست زا، انجام شد.

  مواد و روش ها : این پژوهش به صورت کارآزمائی بالینی، بر روی120 زن باردار نخست زا پس از موافقت آگاهانه ، به روش گمارش تصادفی در دو گروه مداخله (گروه آروماتراپی به روش استنشاق و حمام پا با اسانس گل محمدی، گروه حمام آبگرم پا) و یک گروه کنترل قرار گرفتند،انجام شد.مداخلات در هر دو گروه به مدت 10 دقیقه، یکبار در ابتدای فاز فعال و بار دوم در ابتدای فاز انتقالی انجام شد. گروه کنترل، مراقبت های معمول اتاق زایمان را دریافت کردند. سطح اضطراب موقعیتی با استفاده از پرسشنامه اضطراب اشپیل برگر اندازه گیری شد. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار spss ویرایش 16 انجام شد.

  یافته ها: سطح اضطراب قبل از مداخله در سه گروه یکسان بود. سطح اضطراب بعد از زایمان در گروه استنشاق و حمام پا با اسانس گل محمدی به طور معنی داری کمتر از گروه حمام آبگرم پا (0 5 /0< p ) و کنترل (001/0< p ) بود.

  نتیجه گیری : نتایج این مطالعه نشان داد ،استفاده از طب مکمل به شیوه رایحه درمانی مداخله ای حمایتی، ارزان، بی خطر و کاربردی در لیبر می باشد که می تواند در کاهش اضطراب موثر باشد و زمینه ای برای پژوهش های بعدی باشد.

 

متن کامل [PDF 5443 kb]   (3782 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb