دوره 6، شماره 2 - ( 6-1395 )                   جلد 6 شماره 2 صفحات 1499-1490 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، گروه پرستاری، دانشکده‌ی پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران. ، amrollahi.akram@gmail.com
2- دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد
چکیده:   (6917 مشاهده)

مقدمه: مشکلات خواب در بیماران، اهمیت بسیاری دارد؛ بنابراین نیاز به روشی برای رفع این مشکل احساس می‌شود. هدف این مطالعه، مقایسه‌ی تأثیر رایحه‌درمانی با اسانس اسطوخودوس و موسیقی‌درمانی بر کیفیت خواب بیماران مبتلا به سوختگی است.

مواد و روش‌ها: این مطالعه‌یک کارآزمایی بالینی است که بر روی 48 بیمار مبتلا به سوختگی بستری در بیمارستان شهدای محراب یزد، از پایان آبان­ماه 1392 تا پایان فروردین‌ماه 1393 انجام شد. نمونه‌ها به‌صورت تصادفی ساده در 2 گروه و به مدت 20 دقیقه در 3 شب، تحت مداخله‌ی رایحه‌درمانی و موسیقی‌درمانی قرار گرفتند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها مشتمل بر پرسش‌نامه‌ی اطلاعات دموگرافیک و مقیاس تطابق دیداری بود. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه‌ی 18 انجام شد.

یافته‌ها: بین میانگین نمرات کیفیت خواب نمونه‌ها در گروه موسیقی‌درمانی، قبل و بعد از مداخله، تفاوت معناداری مشاهده شد (0/005p=)؛ اما در گروه رایحه‌درمانی چنین تفاوتی وجود نداشت(0/17p=). همچنین، بین میانگین نمرات کیفیت خواب نمونه‌ها در هر دو روش مداخله‌ای، قبل و بعد از مداخله، تفاوت معناداری مشاهده نشد؛ درحالی‌که تغییر نمرات کیفیت خواب، قبل و بعد از مداخله، در گروه موسیقی‌درمانی بیشتر از گروه رایحه‌درمانی بود؛ اما این تغییر نمرات، معنادار نبود (0/40p=).

 نتیجه‌گیری: با توجه به عدم تأثیر مداخله‌ی 20 دقیقه‌ای موسیقی‌درمانی و رایحه‌درمانی بر کیفیت خواب بیماران، پیشنهاد می‌شود دفعات و طول مدت جلسات مداخله افزایش یابد و خانواده‌ی مددجویان نیز در اجرای مداخله‌ها شرکت داده شوند تا بتوان به نتایج مطلوب‌تری دست یافت.

متن کامل [PDF 333 kb]   (2652 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری و مامایی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.