دوره 12، شماره 1 - ( 3-1401 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 43-28 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه زیست‌شناسی، واحد یادگار امام خمینی (ره)شهر ری، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
2- گروه زیست‌شناسی، واحد یادگار امام خمینی (ره)شهر ری، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، ra_taghavizad@yahoo.com
چکیده:   (2349 مشاهده)
هدف برخی گیاهان دارای نقش‌های ضد‌عفونی‌کننده و اغلب بدون عارضه بر انسان و حیوان هستند. در این تحقیق سعی داریم گیاهانی را برای ضدعفونی فضاها و سطوح آلوده به باکتری‌ها به صورتی که ماده سمی در محیط باقی نماند، معرفی کنیم. 
روش ها باکتری‌های لیوفیلیزه سودوموناس آئروژینوزا، استافیلوکوکوس اورئوس و پروتئوس ولگاریس تهیه شدند و از عصاره‌های عرعر و مریم‌گلی مزرعه‌روی در شرایط در شیشه استفاده شد. برگ عرعر و سرشاخه گلدار مریم‌گلی جمع‌آوری و در سایه خشک و پودر شدند. عصاره‌های آبی، هیدروالکلی و متانولی به‌طور جداگانه از گیاهان به روش ماسراسیون تهیه شدند. پس از تبخیر حلّال و خشک شدن عصاره، از چهار غلظت 20، 30، 40، 50 میلی‌گرم بر میلی‌لیتر در محیط کشت مولر هینتون آگار به روش چاهک استفاده شد. استخراج ساپونین با اتانول 20 درصد انجام شد. نتایج آماری با نرم‌افزار گراف پد پریسم، نسخه 7 بررسی شدند.
یافته ها عصاره آبی مریم‌گلی مزرعه‌روی بر سودوموناس آئروژینوزا مؤثر بود و بهترین نتیجه را داد (با قطر هاله عدم رشد1±‌26 میلی‌متر). قطر هاله عدم رشد با عصاره متانولی عرعر برای سودوموناس ائروژینوزا 0/5±17/5میلی متر و برای استافیلوکوکوس اورئوس 0/5±16/5 میلی‌متر و معنی‌دار بودند (p<0.0001). تنها عصاره هیدروالکلی عرعر بر پروتئوس ولگاریس تأثیر داشت. عصاره‌های مریم‌گلی مزرعه‌روی بر پروتئوس ولگاریس بی‌اثر بود. داشتن ساپونین زیاد 2 گیاه اثر بخشی را افزایش داده است.
نتیجه گیری برای ممانعت از رشد و تکثیر سودوموناس آئروژینوزا عصاره آبی مریم‌گلی مزرعه‌روی توصیه می‌شود.
متن کامل [PDF 5544 kb]   (679 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1102 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گیاهان دارویی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.