دوره 3، شماره 1 - ( 3-1392 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 374-382 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghods A A, sotodehasl N, Valian M. Survey effect of peppermint aroma on accuracy of female nurses who working in intensive care units. cmja. 2013; 3 (1) :374-382
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-103-fa.html
قدس علی اصغر، ستوده اصل نعمت، ولیان مریم. بررسی تأثیر رایحه نعناع بر دقت پرستاران زن شاغل در بخش های مراقبت‌ ویژه. فصلنامه طب مکمل. 1392; 3 (1) :374-382

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-103-fa.html


استاديار علوم پزشکی سمنان ، sotodeh1@yahoo.com
چکیده:   (6806 مشاهده)

  مقدمه: رشته پرستاری ، به عنوان یکی از حرفه های استرس­آور شناخته شده است. به علت حساسیت بالای این رشته، هر گونه بی ­ دقتی و خطا، خسارات جبران­ ناپذیر جانی و مالی را برای بیمار، خانواده­ها و کشور ایجاد کرده و بار اقتصادی مراقبت­های سلامتی را افزایش می­دهد. این تحقیق به منظوربررسی تأثیر رایحه­ نعناع بر دقت پرستاران مراقبت­های ویژه انجام شده است.

  مواد و روش­ها: در این مطالعه نیمه تجربی، 32 پرستار زن شاغل در بخش­های مراقبت ویژه که به روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب گردیده بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. هر یک از پرستاران در دو روز مجزا و به صورت تصادفی، تحت رایحه­درمانی با اسانس نعناع و آب (پلاسبو) قرار گرفتند. قبل و بعد از هر مداخله از شرکت­کنند­گان خواسته شد آزمون دقت بوناردل را انجام دهند. داده ها با استفاده از نرم افزار 16 SPSS و آزمون آماری تی زوجی مورد تحلیل قرار گرفت.

  یافته ها: میانگین وانحراف معیار تغییرات دقت پرستاران (قبل و بعد از مداخله) در استفاده از اسانس نعناع 65/4 ± 44/8 ، و پلاسبو 80/1 ±07/1 بوده است. تغییرات میزان دقت در استفاده از اسانس نعناع به طور معنی داری بیشتر از پلاسبو بوده است( 001/0> p ).

  نتیجه­گیری: با توجه به نتایج این مطالعه رایحه نعناع اثرات مثبتی بر روی سطح دقت پرستاران داشته است و می­توان از این رایحه در بهبود سطح دقت پرستاران استفاده کرد.

 

واژه‌های کلیدی: رایحه درمانی، پرستار، دقت، نعناع
متن کامل [PDF 6993 kb]   (2201 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل دانشکده پرستاری - مامائی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Complementary Medicine Journal of faculty of Nursing & Midwifery

Designed & Developed by : Yektaweb