دوره 2، شماره 2 - ( 6-1391 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 148-158 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amiri Pebdani M, Taavoni S, Haghani H. The Effect of The Effect of Ginkgo biloba extract on sexual activity in 50 – 60 years menopausal women . cmja. 2012; 2 (2) :148-158
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-120-fa.html
امیری پبدنی مینا، تعاونی سیمین، حقانی حمید. تاثیر عصاره جینکو بیلوبا بر فعالیت جنسی زنان یائسه 60 – 50 سال. فصلنامه طب مکمل. 1391; 2 (2) :148-158

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-120-fa.html


عضو هیات علمی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، عضو موسسه طب اسلامی، مکمل و مطالعات تاریخ پزشکی
چکیده:   (12300 مشاهده)

  مقدمه: بسیاری از زنان در دوران یائسگی دستخوش تغییراتی می شوند که بخشی از این تغییرات در اثر کاهش جریان خون که ثانویه به کاهش استروژن می باشد ، ایجاد می شود. این تغییرات ممکن است موجب کاهش فعالیت جنسی در آنان گردد. هدف از انجام این پژوهش تعیین تاثیر عصاره جینکوبیلوبا بر فعالیت جنسی زنان یائسه 60 – 50 ساله بود.

  مواد و روش ها: در این کارآزمایی تصادفی کنترل شده به همراه با دارونما، 80 زن داوطلب سالم 60ـ50 ساله به سه مرکز بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران مراجعه نموده و در مطالعه شرکت نمودند. شرکت کنندگان فرم تهیه شده رضایت نامه آگاهانه را تکمیل نموده و سپس مدت یک ماه 240ـ120 میلی‌گرم کپسول جینکوبیلوبا یا دارونما دریافت نمودند. ابزار اندازه گیری مطالعه، مقیاس اندازه گیری عملکرد جنسی ساباتسبرگ بود که بخشی از آن فعالیت جنسی زنان را قبل و بعد از مداخله مورد سنجش قرار داد. در نهایت داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از آزمون های دقیق فیشر، تی مستقل و من ویتنی تجزیه و تحلیل شدند .

  یافته‌ها: 27 زن یائسه مورد پژوهش (6/42 درصد) در محدوده سنی 50 تا 52 سال قرار داشتند. سن یائسگی در 29 زن (9/45 درصد)، 50 سال یا بیشتر بود. بعد از انجام مداخله، دوگروه جینکو بیلوبا و دارونما از نظر میزان فعالیت جنسی تفاوت آماری معنی داری را نشان ندادند.

  نتیجه گیری: با وجود اثر بخشی مکمل گیاهی جینکو بیلوبا بر میل جنسی زنان ، نتایج نشاندهنده عدم تاثیر آن بر میزان فعالیت جنسی آنان بوده است. با توجه به اینکه اثر بخشی بسیاری از مکمل های گیاهی بدنبال مصرف طولانی ظاهر می گردد، توصیه می شود در مطالعات بعدی این گیاه به مدت طولانی تر استفاده شود.

متن کامل [PDF 5276 kb]   (3263 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل دانشکده پرستاری - مامائی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Complementary Medicine Journal of faculty of Nursing & Midwifery

Designed & Developed by : Yektaweb