پیام خود را بنویسید
دوره 2، شماره 4 - ( 12-1391 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 312-323 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

faraji J, fallahi khoshknab M, khanke H R. The effect of Poetry therapy on the cognitive status in elderly residents of a nursing home. cmja. 2013; 2 (4) :312-323
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-152-fa.html
فرجی جمشید، فلاحی خشکناب مسعود، خانکه حمیدرضا. تأثیر شعردرمانی گروهی بر وضعیت شناختی سالمندان مقیم در سرای سالمندان. فصلنامه طب مکمل. 1391; 2 (4) :312-323

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-152-fa.html


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، msflir@yahoo.com
چکیده:   (8731 مشاهده)

  مقدمه : سالمندی دوران حساسی از زندگی بشر است و توجه به مسایل و نیازهای این مرحله یک ضرورت اجتماعی است. آگاهی از وضعیت سلامت روانی سالمندان و مداخلات غیر دارویی مؤثر باعث دست یابی به بهداشت روانی این دوره می شود. هدف این مطالعه بررسی تأثیر شعردرمانی گروهی بر وضعیت شناختی سالمندان است .

  مواد و روش ها: این مطالعه از نوع نیمه تجربی بوده، که در آن 72 نفر از سالمندان مقیم سرای سالمندان شهر اراک که دارای خصوصیات نمونه پژوهش بودند، به طورتصادفی دردو گروه مداخله (39نفر) و شاهد ( 33 نفر) جای گرفتند. برای گروه مداخله، برنامه شعردرمانی گروهی طراحی و طی 12 جلسه 60 دقیقه ای به مدت 6 هفته اجرا گردید . گروه شاهد بدون مداخله خاصی، در جلسات گروهی روزانه شرکت کردند. ابزار اصلی گردآوری اطلاعات شامل پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک و پرسشنامه وضعیت شناختی AMT  بود . برای تجزیه تحلیل داده ها از آماره کای ا سکوئر و تی مستقل و همچنین برای بررسی روابط بین متغیرها از آزمونهای تی مستقل و تی زوج استفاده شد .

  یافته ها : نتایج نشان داد که میانگین نمره وضعیت شناختی گروه مداخله از 17/7 قبل از مداخله به 38/7 بعد از مداخله افزایش یافت و نتایج اختلاف معناداری را در گروه مداخله نشان داد(01 /0 P  ).

  نتیجه گیری: با توجه به این مطالعه می توان گفت که شعردرمانی گروهی بر افزایش وضعیت شناختی مؤثر است. لذا پیشنهاد می گردد، از این مهارت آسان و کم هزینه در خانه های سالمندان و حتی در منازل در جهت ارتقاء سلامت روان و بهبود وضعیت شناختی استفاده گردد.

 

متن کامل [PDF 5031 kb]   (4688 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb