پیام خود را بنویسید
دوره 3، شماره 3 - ( 9-1392 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 573-563 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rajabi Naeeni M, Modarres M, Amiin G, Bahrani N. A Comparative Study of the Effects of Cumin and Mefenamic Acid Capsules on Secondary Dysmenorrhea Due to IUD: A Randomized Triple Blind Clinical Trial. cmja 2013; 3 (3) :563-573
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-182-fa.html
رجبی نائینی معصومه، مدرس مریم، امین غلامرضا، بحرانی ناصر. مقایسه تأثیر زیره سبز و مفنامیک‌اسید بر دیسمنوره ثانویه ناشی ازIUD: یک کارآزمایی بالینی، سه سو کور. فصلنامه طب مکمل. 1392; 3 (3) :563-573

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-182-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی تهران
2- دانشگاه علوم پزشکی تهران ، ma_modars@yahoo.com
چکیده:   (11609 مشاهده)

  مقدمه: دیسمنوره یکی از شایع­ترین عوارض جانبی IUD است. با توجه به گرایش عمومی به استفاده از داروهای گیاهی و اثرات مفید زیره سبز بر انقباضات عضلانی، این پژوهش با هدف مقایسه تأثیر زیره سبز و مفنامیک­اسید بر دیسمنوره ثانویه ناشی از IUD انجام گرفت.

  مواد و روش­ها: این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی تصادفی، سه سو کور و متقاطع است که بر روی 100 نفر از زنان دارای آی. یو.دی، مراجعه­کننده به 6 مرکز بهداشتی شهرستان کرج انجام شد. این پژوهش در سه مرحله اجرا گردید: در مرحله اول در طول یک سیکل شدت درد تمامی شرکت­کنندگان با استفاده از مقیاس VAS اندازه­گیری شد. در مرحله دوم افراد به صورت تصادفی به دو گروه مفنامیک اسید و زیره سبز تقسیم شدند و طی 2 سیکل متوالی کپسول­ها را دریافت کردند. در مرحله سوم برای هر یک از افراد، روش درمانی گروه مقابل با جابه­جا شدن داروها برای دو سیکل متوالی دیگر تکرار شد. شدت درد در طول این 5 سیکل با استفاده از مقیاس VAS اندازه­گیری شد. با توجه به اینکه حداکثر زمان بازگشت درد با زیره سبز 24 ساعت و در کپسول مفنامیک اسید 6 تا 8 ساعت گزارش شده است مصرف آن در 7 روز خونریزی قاعدگی اثری بر دوره­های بعدی نخواهد گذاشت. در پایان نتایج با آزمون­های کای­اسکوئر و فیشر، تی­ زوج، ویلکاکسون و آنالیز واریانس یک­طرفه تجزیه و تحلیل گردید.

  یافته­ها: میانگین شدت درد قبل از درمان 72/1 ± 28/4 بود که این میزان پس از مداخله در گروه دریافت­کننده مفنامیک اسید به37/1 ± 89/1 و در گروه مصرف­کننده زیره سبز به 33/1 ± 01/2 رسید که کاهش معناداری را بعد از مداخله در هر دو گروه نشان داد (001/0 >P) . این کاهش در مقایسه دو گروه اختلاف معناداری نداشت.

  نتیجه­گیری: این مطالعه نشان داد که کپسول زیره سبز می­تواند شدت دردقاعدگی ناشی از IUD را مشابه کپسول مفنامیک­اسید و به طور مؤثری کاهش دهد، لذا به نظر می­رسد بتوان آن را در تخفیف دیسمنوره ثانویه ناشی IUD توصیه نمود.

متن کامل [PDF 3412 kb]   (11844 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb