دوره 5، شماره 2 - ( 6-1394 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 1133-1145 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

fouladvandi M, Azizzade foroozi M, fouladvandi G, sadeghi H, Malekian L. Relationship of spiritual health with attitude to spirituality and spiritual care in hemodialysis patients the city of Bam. cmja. 2015; 5 (2) :1133-1145
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-294-fa.html
فولادوندی معصومه، عزیززاده فروزی منصوره، فولادوندی غلامرضا، صادقی هاجر، ملکیان لیلا. ارتباط سلامت معنوی با نگرش به معنویت و مراقبت معنوی در بیماران همودیالیزی شهر بم. فصلنامه طب مکمل. 1394; 5 (2) :1133-1145

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-294-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی بم ، lilimalkyan@yahoo.com
چکیده:   (3851 مشاهده)

مقدمه: بیماری مزمن کلیه از بدو تشخیص با ناراحتی های روحی و روانی همراه است. از آنجا که معنویت، نگرش معنوی و مراقبت معنوی نقش چشم گیری در سلامت روان دارند، می توانند به عنوان منابع مهمی جهت سازگاری با وقایع تنش‌زای زندگی در نظرگرفته ‌شوند. این پژوهش با هدف بررسی ارتباط سلامت معنوی با نگرش به معنویت و مراقبت معنوی در بیماران همودیالیز انجام شده است.

مواد و روش­ها:طی یک پژوهش توصیفی تحلیلی، 50  نفر بیمار همودیالیزی بیمارستان پاستور شهرستان  بمبه شکلسرشماری انتخاب شده و پس از اخذ رضایت آگاهانه در مطالعه شرکت نمودند. در این مطالعه از پرسشنامه های نگرش به معنویت و مراقبت معنوی، و سلامت معنوی جهت گرد آوری اطلاعات استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون همبستگی پیرسون، آنالیز واریانس یک طرفه و آزمون تی مستقل تحت SPSS نسخه 20 استفاده گردید.

یافته ­ها: نمره کل نگرش معنوی و مراقبت معنوی بیماران (74/4±7/08)ونمره سلامت معنوی (76/22±5/91)بود.بین نمره کلی نگرش معنوی و مراقبت معنوی و سلامت معنوی ارتباط معنی­داری با ضریب همبستگی 0/54 مشاهده شد (p=0/001).  همچنین ارتباط معنی داری بین نگرش معنوی و مراقبت معنوی، و سلامت معنوی با ویژگی های دموگرافیک شرکت در مراسم مذهبی(p=0/03)، کمک به خیریه (p=0/006) و قرائت قرآن(p=0/02)وجود داشت.

نتیجه گیری: با توجه به نگرش معنوی و مراقبت معنوی بالا وسلامت معنوی متوسط شرکت کنندگان، می توان جهت بهبود وضعیت مراقبت از خود و بهبود کیفیت زندگی بیماران دیالیزی دوره های آموزشی با تاکید بر الگوها و اعمال مذهبی را پیشنهادنمود.

متن کامل [PDF 218 kb]   (2340 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل دانشکده پرستاری - مامائی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Complementary Medicine Journal of faculty of Nursing & Midwifery

Designed & Developed by : Yektaweb