پیام خود را بنویسید
دوره 6، شماره 2 - ( 6-1395 )                   جلد 6 شماره 2 صفحات 1521-1511 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

poorsadooghi A, Dadkhah A, Abbasi S, Kanani Z, Dehghanizade S, Mazidi M et al . Comparison of the effects of aromatherapy with lavender essential oil and musictherapy on sleep quality of burned patients. cmja. 2016; 6 (2) :1511-1521
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-329-fa.html
پورصدوقی ابوالفضل، دادخواه اصغر، عباسی سعید، کنعانی زاهد، دهقانیزاده سعید، مزیدی مهدی و همکاران.. اثربخشی توان‌بخشی روانی (دوسا - هو) بر کیفیت خواب پسران 4 تا ۱۲ سال مبتلا به فلج مغزی. فصلنامه طب مکمل. 1395; 6 (2) :1521-1511

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-329-fa.html


1- ، گروه روان‌شناسی کودکان استثنایی، دانشکده‌ی علوم رفتاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی تهران، تهران، ایران. ، apss2020@yahoo.com
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی. تهران. ایران
3- ، گروه روان‌شناسی کودکان استثنایی، دانشکده‌ی علوم رفتاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی تهران، تهران، ایران.
4- دانشگاه علوم پژشکی
5- دانشگاه علوم پزشکی یزد، یزد، ایران
چکیده:   (6413 مشاهده)

مقدمه:خواب، امری مهم جهت رشد و تکامل انسان در دوران کودکی محسوب می­گردد. ازآنجایی‌که اختلال خواب یکی از شکایت­های شایع در کودکان مبتلا به فلج مغزی است، پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی دوسا-هو بر کیفیت خواب این کودکان در سنین 4 تا ۱۲ سال انجام شد.

مواد و روش­ها: پژوهش حاضر از نوع نیمه­تجربی با طرح پیش‌آزمون–پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه‌ی آماری آن را کلیه­ی کودکان پسر مبتلا به فلج­مغزی شهر یزد تشکیل می­دادند که با استفاده از روش نمونه­گیری در دسترس، تعداد 30 کودک به شکل تصادفی انتخاب شدند و به دو گروه آزمایش و کنترل تخصیص یافتند. قبل از آغاز درمان، والدین کودکان با اعلام رضایت، پرسش‌نامه‌ی کیفیت خواب را تکمیل، و در پایان درمان نیز مجدداً پرسش‌نامه را تکمیل کردند و مورد ارزیابی قرار گرفتند. دوره‌ی درمان در گروه آزمایش 12 جلسه بود که هر هفته 3 جلسه و هر جلسه 50 دقیقه انجام شد. آزمون­های پژوهش نیز مشتمل بر آزمون­های توصیفی و استنباطی بود.

یافته­ ها: یافته­های حاصل از آزمون تحلیل­ کوواریانس نشان داد که دوسا-هو باعث ارتقاء کیفیت خواب کودکان فلج­مغزی شده­است. نمرات کیفیت خواب قبل و بعد از اجرای مداخله، به­ترتیب 7/74±19/35 و 7/0±13/64 بود که تفاوت آن‌ها معنادار است (0/005p=).

نتیجه­ گیری: ازآنجایی‌که شیوع بیماری فلج­مغزی رو به افزایش است و منجر به بروز علائم وسیعی می­شود بیماران مبتلا ممکن است در آینده نیاز بیشتری به توان‌بخشی داشته باشند و دوسا-هو، به‌عنوان روش مکمّل در توان‌بخشی روانی، می‌تواند درمان مؤثری برای ارتقاء کیفیت خواب این بیماران ­باشد.

متن کامل [PDF 493 kb]   (1964 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb