پیام خود را بنویسید
دوره 9، شماره 4 - ( در حال انتشار 1398 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 8-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saghebi Saeedi K, Abolghasem A, Akbari B. The Effectiveness of Self-Compassion Training and Positive Thinking on Sleep Quality and Decrease of Pain Intensity in Girl with Primary Dysmenorrhea.. cmja. 2020; 9 (4) :8-8
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-698-fa.html
ثاقبی سعیدی کرامه، ابوالقاسمی عباس، اکبری بهمن. اثربخشی آموزش های مهربانی با خود و مثبت نگری بر کیفیت خواب و کاهش شدت درد در دختران مبتلا به قاعدگی دردناک اولیه. فصلنامه طب مکمل. 1398; 9 (4) :8-8

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-698-fa.html


1- دانشجوی دکترای روان شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، رشت، ایران.
2- استاد، گروه روان شناسی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران. ، abolghasemi_44@yahoo.com
3- دانشیار، گروه روان شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد رشت، رشت، ایران.
چکیده:   (102 مشاهده)
هدف با توجه به کیفیت خواب پایین و شکایت از درد در دختران مبتلا به قاعدگی دردناک اولیه، هدف این پژوهش اثربخشی آموزش های  مهربانی با خود و مثبت نگری بر کیفیت خواب و کاهش شدت درد در دختران مبتلا به قاعدگی دردناک اولیه بود. 
روش ها این پژوهش، از نوع نیمه آزمایشی بود که به صورت پیش‌آزمون و پس‌آزمون چند گروهی انجام شد. نمونه پژوهش 63 نفر از دختران مبتلا به قاعدگی دردناک اولیه  بودند که از میان دانش آموزان ناحیه یک شهرستان رشت(متوسطه اول و متوسطه دوم) شناسایی و در دو گروه آزمایشی(گروه تحت آموزش مثبت نگری و گروه تحت آموزش مهربانی با خود) و یک گروه گواه (عدم آموزش) گمارده شدند. برای جمع آوری داده ها، از پرسشنامه غربالگری علایم قبل از قاعدگی، پرسشنامه کیفیت خواب پیترزبورگ و پرسشنامه شدت ادراک درد مک گیل استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون تحلیل کواریانس تک متغیری (ANCOVA) استفاده گردید. 
یافته ها نتایج نشان داد که آموزش مثبت نگری و آموزش مهربانی با خود بر افزایش کیفیت خواب و کاهش شدت درد در دختران مبتلا به قاعدگی دردناک اولیه موثر بود(P<0/005) و تاثیر آموزش مثبت¬نگری بر بهبود کیفیت خواب بیشتر از آموزش مهربانی با خود بود(P<0/005) اما مهربانی با خود بر کاهش شدت درد موثر نبود. 
نتیجه گیری یافته ها حاکی از تاثیر آموزش مثبت نگری و مهربانی با خود در پیشگیری از پیامدهای عصب- روانشناختی این سندرم به منظور ارتقاء بهزیستی روانشناختی دختران مبتلا قاعدگی دردناک اولیه می باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر موارد

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb