پیام خود را بنویسید
دوره 11، شماره 2 - ( در حال انتشار 1400 )                   جلد 11 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Maleki H, Tabatabaie F, Bagheri nik M, Aziz Mohamadi S, Laka S, Mohajeri Iravani M. Evaluation of Some Clinical Features and Supportive Therapies in Death Patients With Covid-19 Referred to Hajar Army Hospital in Tehran (2019-2020). cmja. 2021; 11 (2)
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-799-fa.html
ملکی حامد، طباطبایی فاطمه، باقری نیک مسیب، عزیز محمدی سوسن، لکا شیلا، مهاجری ایروانی مژگان. بررسی برخی ویژگی های بالینی و درمان های حمایتی در بیماران فوتی مبتلا به کووید-19 مراجعه کننده به بیمارستان هاجر ارتش در تهران (۱۳۹۹-۱۳۹۸). فصلنامه طب مکمل. 1400; 11 (2)

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-799-fa.html


1- کارشناس بیهوشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
2- دانشیار گروه انگل شناسی و قارچ شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
3- کارشناس مدیریت بحران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
4- جراح و متخصص زنان و زایمان، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران.
5- دوره عالی بهداشت عمومی از دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
6- استادیار، متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران. ، mojanmoon23001@gmail.com
چکیده:   (419 مشاهده)
مقدمه : با توجه به گسترش ابتلا به ویروس کرونای انسانی (با نام علمی SARS-CoV-2) در سراسر دنیا و مرگ و میر ناشی از آن همچنین نبود راه درمانی قطعی برای درمان این بیماری ، داروها و روش های درمانی غیرتهاجمی و تهاجمی مختلفی در سراسر دنیا برای تخفیف اثرات بیماری یا تسریع روند درمان بیماران استفاده می شود ، که تاثیر مثبت و قطعی هیچکدام از این موارد مورد تایید واقع نشده است و تنها در بعضی موارد موثر واقع شده اند. هدف از این تحقیق بررسی برخی  ویژگیهای بالینی و درمانهای حمایتی در  بیماران مبتلا به کووید-19 فوت شده مراجعه کننده به بیمارستان هاجر ارتش در تهران )۱۳۹۹-۱۳۹۸بود.
مواد و روش کار: این مطالعه توصیفی تحلیلی گذشته نگربنیادی کاربردی  روی۱۰۰ بیمار کووید -۱۹ در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی هاجر،503 ارتش تهران از اسفند98 تا مهر 99  با ابزار اطلاعات دموگرافیک پرونده انجام شد. جامعه مطالعه بیماران فوت شده مبتلا به کووید-۱۹ بستری در مرکز آموزشی درمانی بیمارستان هاجر شهر تهران بودند که به روش سرشماری وارد مطالعه شدند . در دو گروه دارای و بدون بیماری زمینه ای تقسیم بندی شدند. پس از هماهنگی و اخذ مجوز لازم پژوهشگران به بیمارستان هاجر رفتند. با رعایت کامل موازین کنترل عفونت و پوشش حفاظت فردی کامل پس از معرفی خود و کسب رضایت و اجازه آگاهانه اطلاعات از پرونده های فوتی ها در اثر کووید-19 جمع آوری شد .
نتایج: نتایج مطالعات ما نشان داد در این تحقیق از  درمان های حمایتی ونتیلاتور – تزریق داروی تنگ کننده عروق – فراورده های خونی استفاده شد . نتایج آماری پرونده این بیماران فوتی نشان داد که استفاده از ونتیلاتور نسبت به بقیه روشهای حمایتی  به طورمعنی دار درصد بالاتری را به خود اختصاص داده است p=0.01 . در 62 (62%) بیمار از دستگاه ونتیلاتور استفاده شده بود . در 28 بیمار (28%) از  تزریق داروی تنگ کننده عروق و در 13 بیمار  (13%) از فراورده خونی استفاده شد. اکثر فوت شدگان دارای بیماری زمینه ای بودند (۷۹٪). فشار خون بالا، دیابت و مشکلات قلبی در صد بیشتر بیماری های زمینه ای گزارش شده را به خود اختصاص داده بودند . شدت بیماری و تظاهرات بالینی و میزان مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا در زیر گروه ­های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون بالا نسبت به سایر افراد مبتلا به بیماری کرونا ویروس دارای اختلاف معنی ­داری بود p=0.01 . نتایج آماری نشان داد که هیچ ارتباط معنی داری بین سن و جنس فوتی ها و استفاده از هیچکدام از درمانهای حمایتی دیده نشد p0.01. نتایج آماری ارتباط معنی دار بین سن و جنس فوتی ها و بیماریهای زمینه ای را نشان داد p≤0.01.
نتیجه گیری: انتخاب روش های درمانی که نیاز قطعی بیمار می باشند و همچنین اثرات مطلوب تری در روند بهبود بیماری دارند ارزش بالایی را در درمان بیماران به خود اختصاص می دهند. بررسی و مقایسه روش های درمانی مختلف که در طول پاندمی کرونا در بیمارستان هاجر مورد استفاده قرار گرفته اند ، میزان نیاز بیماران به استفاده از این درمان های حمایتی و اهمیت هرکدام از آنها را نشان داد تا  گامی در جهت درمان هدفمند و سودمند برای بیماران مبتلا به کووید -19 برداشته شود. در مطالعه ما نیاز به ونتیلاتور اهمیت بسزایی نسبت به دو روش حمایتی دیگر یعنی تزریق داروی تنگ کننده عروق و استفاده از فراورده های خونی نشان داد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb