پیام خود را بنویسید
دوره 11، شماره 4 - ( در حال انتشار 1400 )                   جلد 11 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Noruzi Zamenjani M, Rahzani K, Barati N, Harorani M, Heidari M, Farmahini Farahani M. The effect of exercise on self-esteem and happiness of operating room students. cmja. 2022; 11 (4)
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-868-fa.html
نوروزی ضامنجانی معصومه، راهزانی کبری، براتی نیلوفر، هرورانی مهدی، حیدری مسعود، فرمهینی فراهانی مولود. تاثیر ورزش بر عزت نفس و شادکامی دانشجویان اتاق عمل. فصلنامه طب مکمل. 1400; 11 (4)

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-868-fa.html


1- مربی، گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران.
2- دانشیار، گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران.
3- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران.
4- کارشناس پرستاری، بیمارستارن امیرکبیر، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران.
5- استادیار، گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران. ، mfarahani@arakmu.ac.ir
چکیده:   (281 مشاهده)
هدف: فعالیت های بدنی باعث افزایش سلامت روانی، تقویت احساس ارزشمندی، کاهش افسردگی و افزایش قدرت ذهنی می شود. این پژوهش با هدف تعیین تاثیر ورزش بر عزت نفس و شادکامی دانشجویان اتاق عمل انجام شد.
روش ها: این پژوهش مطالعه ای نیمه تجربی است. مشارکت کنندگان 80 نفر از دانشجویان کارشناسی اتاق عمل  دانشگاه علوم پزشکی اراک بودند که پس از اخذ رضایت نامه کتبی به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب و به طور تصادفی ساده (قرعه کشی) به دو گروه آزمون و شاهد (هر گروه 40 نفر) تقسیم شدند. گروه آزمون طی هشت هفته به مدت 30 دقیقه در روز پیاده روی فردی داشتند. عزت نفس و شادکامی هر دو گروه قبل و بعد از مداخله با استفاده از پرسشنامه استاندارد عزت نفس روزنبرگ و پرسشنامه شادکامی آکسفورد سنجیده شد. داده ها با استفاده از آزمون تی مستقل و تی زوجی در نرم افزار SPSS نسخه 16 تجزیه و تحلیل شدند.

یافته ها: میانگین نمرات عزت نفس و شادکامی قبل از مداخله در گروه آزمون به ترتیب 4/23±3 و 19/01±43/08 و در گروه شاهد4/30±3/47
 و  19/48±39/40  و بعد از مداخله در گروه آزمون 3/85±6 و 19/28±52/16 و در گروه شاهد4/75±3/97 و 18/80±41/05 بود. نتایج  اختلاف معنی داری را در گروه آزمون نشان داد(0/05 P<)، در حالی که در گروه شاهد، قبل و بعد از مداخله تفاوت معنی داری مشاهده نشد (0/05 P>).

نتیجه گیری: ورزش می تواند نقش موثری در افزایش عزت نفس و شادکامی دانشجویان داشته باشد و از این طریق موجب ارتقای سلامت روان و بهبود کیفیت زندگی آنها گردد. لذا توصیه می گردد تا برنامه های ورزشی در راستای ارتقای شادکامی و افزایش عزت نفس دانشجویان در دانشگاه برگزار گردد.
واژه‌های کلیدی: ورزش، شادکامی، عزت نفس، دانشجو
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری و مامایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb