پیام خود را بنویسید
دوره 13، شماره 3 - ( 9-1402 )                   جلد 13 شماره 3 صفحات 76-67 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alijaniranani H, Noruzi Zamengani M, Amin Asnafi A. The Effectiveness of Aromatherapy with Orange Essential Oil on Improving Sleep Disturbances of School-Aged Children with Leukemia. cmja 2023; 13 (3) :67-76
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-944-fa.html
علیجانی رنانی هوشنگ، نوروزی ضامنجانی معصومه، امین اصنافی علی. اثربخشی رایحه درمانی با اسانس پرتقال بر بهبود اختلالات خواب کودکان سن مدرسه مبتلا به لوسمی. فصلنامه طب مکمل. 1402; 13 (3) :67-76

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-944-fa.html


1- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران
2- گروه اتاق عمل، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران ، masoomehnoruzi@gmail.com
3- پژوهشکده بهداشت، مرکز تحقیقات تالاسمی و هموگلوبینوپاتی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (1045 مشاهده)
مقدمه: اختلالات خواب در کودکان بستری در سن‌مدرسه با لوسمی لنفوبلاستیک حاد یک شکایت رایج است که منجر به کاهش کیفیت زندگی این کودکان می شود و هدف از این مطالعه بررسی اثربخشی رایحه‌درمانی اسانس‌پرتقال بر اختلالات‌خواب کودکان مبتلا به ALL بود.
روش کار: این پژوهش نیمه‌تجربی با دو‌گروه 30 نفره از کودکان‌سن‌مدرسه مبتلا به لوسمی لنفوبلاستیک حاد بستری در بیمارستان‌شفای‌شهر اهواز، با نمونه‌گیری به‌روش‌در‌دسترس و با کسب نمره بیشتر از 41 از پرسشنامه‌عادات‌خواب‌کودکان ، در سال 1391با کسب رضایت‌آگاهانه انجام شده است. نمونه گیری و مداخله به جهت پیشگیری از تداخل بوی‌اسانس ابتدا درگروه‌کنترل به صورت استنشاق دوقطره پلاسبو سپس درگروه‌آزمون با استنشاق دوقطره اسانس پرتقال به مدت یک هفته (3روز در هفته و هر روز3 نوبت) انجام گردید و در پایان هفته مجدداً پرسشنامه‌عادات‌خواب‌کودکان تکمیل شد و اطلاعات‌به‌دست‌آمده توسط نرم‌افزار‌آماریSPSSو آزمون‌های تی‌زوجی و تی‌مستقل تجزیه و تحلیل گردید.
یافته‌ها: تجزیه و تحلیل داده‌ها پس‌از رایحه‌درمانی بیانگر تفاوت معنادار‌آماری در اکثر اختلالات‌خواب گروه‌آزمون از‌جمله طول‌مدت‌خواب(001/0P=)، اضطراب‌خواب(01/0P=) و بی‌خوابی(001/0P=) در مقایسه با اختلالات خواب مشابه در گروه‌کنترل بود، همجنین تجزیه و تحلیل داده ها قبل و بعد رایحه‌درمانی نشان داد که اختلاف‌میانگین نمرات اکثر اختلالات‌خواب مانند طول‌مدت‌خواب(1.53±0.44)، اضطراب‌خواب(5.03±1.29) و بی‌خوابی (9.9±2.98) در گروه‌آزمون معنادار(0.05>P) و درگروه‌کنترل معنادار نبود(0.05 نتیجه گیری: رایحه‌درمانی با اسانس‌پرتقال می‌تواند اختلالات‌خواب کودک‌سن‌مدرسه مبتلا به لوسمی¬لنفوبلاستیک¬حاد بستری در بیمارستان و در نهایت کیفیت‌خواب و کیفیت‌زندگی این کودکان را بهبود‌ بخشد.
متن کامل [PDF 508 kb]   (536 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (653 مشاهده)  
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: پرستاری و مامایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb