دوره 6، شماره 3 - ( 9-1395 )                   جلد 6 شماره 3 صفحات 1634-1646 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی گناباد ، Moazzenm2@mums.ac.ir
2- دانشگاه علوم پزشکی گناباد
3- دانشگاه علوم پزشکی مشهد
چکیده:   (4055 مشاهده)

مقدمه: کنترل وضعیت همودینامیک بعد از عمل جراحی، اطلاعات قابل­ دسترسی را در مورد عملکرد قلبی - عروقی بیمار فراهم می­کند. اغلب بیماران، افزایش علائم حیاتی به­علت فعّال شدن سیستم سمپاتیک را تجربه می­کنند. هدف پژوهش حاضر، مقایسه‌ی تأثیر تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست در نقاط طبّ سوزنی و محل برش جراحی بر شاخص­های فیزیولوژیک بعد از عمل آپاندکتومی است.

روش کار: این پژوهش یک کارآزمایی بالینی یک‌سو کور است. 140 بیمار، بعد از عمل آپاندکتومی به­­صورت در دسترس انتخاب و تصادفی به چهار گروه (دو گروه آزمون، گروه تحریک الکتریکی عصب از طریق (TENS) پوست نما و گروه کنترل) تقسیم شدند. از همه­ی آن­ها رضایت‌نامه‌ی آگاهانه دریافت شد. در دو گروه آزمون، تحریک الکتریکی به­مدتت 20 دقیقه با فرکانس 100 هرتز در نقاط طبّ سوزنی و محل برش جراحی اعمال شد و علائم حیاتی بیماران قبل و بعد از مداخله ثبت شد. آزمون­های تحلیل واریانس با اندازهه­گیری­های مکرر و آنووا جهت تجزیه‌وتحلیل داده­ها استفاده شد.

یافته­ها: بعد از مداخله اختلاف معنی­داری بین چهار گروه ازنظر فشارخون سیستول (0/001=P) و دیاستول (0/008=P)، فشار نبض (0/03=P) و تعداد تنفس (0/004=P) مشاهده شد. همچنین، بین ضربان قلب، تنفس، فشارخون سیستول و دیاستول قبل و بعد از مداخله در دو گروه تحریک الکتریکی در نقاط طب سوزنی و محل برش جراحی کاهش معنی­داری مشاهده شد (0/001= P). کاهش در شاخص­های فیزیولوژیک در گروه تحریک الکتریکی در محل برش جراحی نسبت به گروه تحریک الکتریکی در نقاط طبّ سوزنی بیشتر بود؛ اما ازنظر آماری معنی­دار نبود (0/05<P).

نتیجه­گیری: تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست در محل برش جراحی، بیشترین میزان کاهش در شاخص­های فیزیولوژیک را داشت که می­تواند به­عنوان بخشی از مراقبت­های پرستاری برای بیماران پیشنهاد شود.

متن کامل [PDF 489 kb]   (1725 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری و مامایی