پیام خود را بنویسید
دوره 11، شماره 4 - ( در حال انتشار 1400 )                   جلد 11 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asadi Mobarakeh M, Ziaeirad M. Comparison of the effect of aromatherapy with geranium and lemon essential oil on situational anxiety and physiological Indices of patients after coronary angioplasty. cmja. 2022; 11 (4)
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-819-fa.html
اسدی مبارکه مریم، ضیایی راد مرضیه. مقایسه تاثیررایحه درمانی با اسانس شمعدانی و لیموترش براضطراب موقعیتی و شاخص‌های فیزیولوژیک بیماران پس ازآنژیوپلاستی کرونری. فصلنامه طب مکمل. 1400; 11 (4)

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-819-fa.html


1- مرکز تحقیقات سلامت جامعه، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران.
2- مرکز تحقیقات سلامت جامعه، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران. ، mziaeirad@gmail.com
چکیده:   (144 مشاهده)
مقدمه: اضطراب پس از جراحی‌ها از جمله جراحی ترمیمی عروق کرونر به عنوان یکی از فشار‌های روانی شایع در این گروه از بیماران می‌باشد که می‌تواند سلامت جسم و روان آنها را به خطر اندازد. این مطالعه با هدف مقایسه تاثیر رایحه درمانی با اسانس شمعدانی و لیموترش بر اضطراب موقعیتی و شاخصهای فیزیولوژیک بیماران پس از آنژیوپلاستی کرونری طراحی گردید.
مواد و روش ها: در این مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده با دارونما، 150 بیمار تحت آنژیوپلاستی کرونری با روش نمونه گیری در دسترس و با کسب رضایت نامه آگاهانه کتبی انتخاب شدند و به روش تصادفی سازی در سه گروه اسانس شمعدانی، اسانس لیموترش و گروه کنترل قرار گرفتند. اضطراب بیماران با استفاده از پرسشنامه اضطراب موقعیتی و شاخصهای فیزیولوژیک آنان قبل و بعد از انجام مداخله اندازه گیری شد. تجزیه و تحلیل داده ها در دو سطح توصیفی و استنباطی (آزمون آنالیز کوواریانس و کراسکال والیس) و با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 22 انجام شد.
یافته‏ ها: تاثیر رایحه درمانی با اسانس شمعدانی در کاهش اضطراب (8/64±35/94) بیماران بطور معناداری بیشتر از رایحه درمانی با اسانس لیموترش (8/72±44/16) و روغن بادام (5/08±41/14) بود (0/001>p).  بین تاثیر رایحه درمانی با روغن بادام (14/08±41/5) و اسانس لیموترش (44/16± 8/72) در کاهش اضطراب بیماران تفاوت معناداری وجود نداشت (0/241=p). همچنین تاثیر رایحه درمانی با اسانس شمعدانی در کاهش تعداد نبض و فشار خون سیستولیک بیماران بطور معناداری بیشتر از رایحه درمانی با اسانس لیموترش بود (0/001>p)
نتیجه‏ گیری: با توجه به نتایج مطالعه حاضر مبنی بر تاثیر رایحه درمانی بر اضطراب بیماران به دنبال آنژیوپلاستی، توصیه می شود جهت کاهش اضطراب این گروه از بیماران، از رایحه درمانی به عنوان یک درمان مکمل و کم خطر استفاده گردد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری و مامایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb