پیام خود را بنویسید
دوره 12، شماره 2 - ( در حال انتشار 1401 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mirzaee S, Bekmaz K, Rasooli A, Shamsi A. The Effect of Spiritual Self-care Training on the Resilience of Nurses Working in the Special Care units of Ziaian Hospital in Tehran in 2020. cmja. 2022; 12 (2)
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-880-fa.html
میرزایی سجاد، بکماز کاروان، رسولی عزیز، شمسی افضل. تاثیر آموزش خودمراقبتی معنوی بر تاب آوری پرستاران شاغل در بخشهای مراقبت های ویژه کووید 19 بیمارستان ضیائیان تهران در سال 1400. فصلنامه طب مکمل. 1401; 12 (2)

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-880-fa.html


1- دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- مرکز توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان ضیائیان، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- گروه طب اورژانس، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
4- گروه هوشبری، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، ashamsi@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (99 مشاهده)

مقدمه: پرستاران در دوره شیوع کووید 19 مشکلات روانشناختی زیادی را تجربه می­کنند. با توجه به این که معنویت به عنوان یک پایگاه مستحکم می­تواند عامل قوی در کنترل شرایط پرتنش باشد، این مطالعه با هدف تاثیر آموزش خودمراقبتی معنوی بر تاب­آوری پرستاران شاغل در بخش­های مراقبت­های ویژه مواجه با بیماران مبتلا به کووید 19 بیمارستان ضیائیان تهران انجام گرفت.
موادو روش­ها: این مطالعه از نوع تجربی، بر روی 64 نفر از پرستاران شاغل در بخش­های مراقبت­های ویژه مواجه با بیماران مبتلا به کووید 19 بیمارستان ضیائیان تهران در سال 1400 انجام شده است. نمونه­ها در ابتدا به شیوه تمام شماری انتخاب و سپس با تخصیص تصادفی (بر اساس پرتاب سکه) در دو گروه آزمون (32نفر) و کنترل(32نفر) انجام شد. گروه آزمون برنامه اموزشی مبتنی بر مراقبت معنوی را در 6 جلسه45 دقیقه­ای به صورت یک روز در میان دریافت نمودند. داده­ها با استفاده از پرسشنامه دموگرافیک و تاب­آوری جمع­آوری و در نرم­افزار spss25  وارد، سپس با استفاده از آزمون­های آماری تی­مستقل، تی­زوجی و کای­دو در سطح معنی­داری 0/0001P< تجزیه­تحلیل شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که  اختلاف معنی­داری بین دو گروه آزمون در میزان تاب­آوری (5/28±48/0) پرستاران قبل از مداخله وجود نداشت. اما بعد از آموزش، میانگین تاب­آوری (3/35±74/65) در گروه آزمون افزایش یافت که این تغییرات از نظر آماری معنی­دار بود (0001/0P<).
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج بدست آمده، پیشنهاد می­شود زمینه ­های لازم شرکت در فعالیت­های معنوی برای پرستاران فراهم شود که این مورد می­تواند در بهبود وضعیت روانشناختی پرستاران موثر عمل کرده و خدمات بهتری به بیماران عرضه کنند.

متن کامل [PDF 1107 kb]   (58 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: پرستاری و مامایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb