پیام خود را بنویسید
دوره 11، شماره 3 - ( پیش از انتشار 1400 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Adelifar َ, Ravasi A, Soori R, Chobineh S. The Compound Effect of Aerobic Exercise and Thyme Supplementation on the PGC-1α Gene Epression in Adult Male Rats. cmja. 2021; 11 (3)
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-744-fa.html
عادلی فر آرزو، رواسی علی اصغر، سوری رحمان، چوبینه سیروس. تاثیر ترکیب تمرین هوازی و مکمل گیری آویشن بر بیان ژن PGC-1α در رت های نر بالغ. فصلنامه طب مکمل. 1400; 11 (3)

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-744-fa.html


1- گروه تربیت بدنی،دانشکاه فرهنگیان، پردیس نسیبه تهران، تهران، ایران. ، arezooadeli100@yahoo.com
2- گروه فیزیولوژی ورزشی ،دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
3- گروه فیزیولوژی ورزشی ،دانشکده تربیت بدنی ، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
4- گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی ، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (94 مشاهده)
مقدمه: عملکرد ورزشی ورزشکاران در مسابقات استقامتی به توانایی حفظ و تولید بازده بالای انرژی در واحد زمان بستگی دارد که عوامل زیادی از جمله تمرین و به دلیل نامشخص بودن تاثیر مکمل آویشن بر عملکرد ورزشی استقامتی علیرغم بالا بودن خاصیت آنتی­اکسیدانی آن، این پژوهش با هدف تهیه یک مکمل نیروبخش از عصاره آویشن و بررسی تاثیر آن بر بیان ژن PGC-۱α   بر روی موش صحرایی نر انجام گردید.
 مواد و روش ها :  در این مطالعه­ی تجربی ۴۰ سر رت نر بالغ از نژاد ویستار به عنوان نمونه آماری به صورت تصادفی در ۵گروه ۸ تایی کنترل،شم، تمرین هوازی، عصاره آویشن، تمرین هوازی + عصاره آویشن تقسیم بندی شدن .منظور از مکمل گیری آویشن، حل کردن عصاره آویشن با دوز ۴۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم در روز در آب مصرفی روزانه موش­های صحرایی بود. در ابتدا، موش­های صحرایی به مدت ۱۰ دقیقه در روز و با سرعت ۱۰ متر در دقیقه و با شیب ۱۰% تمرین خود را آغاز می­کنند. سرعت و مدت تمرین بتدریج در طول ۲ هفته بعد افزایش یافت تا اینکه مدت و شدت تمرین به ترتیب به ۱ ساعت در روز و ۲۷ متر در دقیقه رسید.در بررسی میزان بیان ژن­های PGC-۱α  از روش real time PCR استفاده شد .
یافته ها: نشان داد تفاوت معنی­داری در مقادیر بیان ژن PGC-۱α عضله نعلی رت­های بالغ در مرحله پس آزمون در گروهی که همزمان، هم مکمل گیری آویشن داشتند و هم تمرین هوازی با گروه کنترل و شم وجود دارد) ,( SD=۰.۰۳۰۶-M=۱.۰۱)  ۰۵.۰=P ، ۲۳۸.۴ f=). با این حال هیچگونه تفاوت معنی داری مابین مقادیر بیان ژن PGC-۱α در گروهی که فقط تمرین هوازی داشتند و گروهی که فقط مکمل گیری با عصاره آویشن داشتند  با گروه کنترل و شم مشاهده نشد. ( SD=۰.۰۳۰۶-M=۱.۰۱).) ۰۵.۰=P ، .۰۰۰۰۱۰f= )
نتیجه گیری: با توجه به یافته‌های تحقیق و بررسی ادبیات تحقیق، به نظر می­رسد که مکمل­گیری با عصاره آویشن در کنار تمرینات هوازی موجب افزایش بیان ژن PGC-۱α می شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گیاهان دارویی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb