پیام خود را بنویسید
دوره 11، شماره 3 - ( پیش از انتشار 1400 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghamar Shooshtari A, Molavi Vardanjani H, Imanieh M H, Azadi M. Evaluation of the Self-Declaration of the Use of Complementary and Integrated Medicine by Patients With Multiple Sclerosis in Shiraz in 1399 AH. cmja. 2021; 11 (3)
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-822-fa.html
قمر شوشتری آرش، مولوی وردجانی حسین، ایمانیه محمد هادی، آزادی محمد. بررسی میزان اظهار استفاده از طب مکمل و ادغام یافته بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس شهر شیراز در سال 99. فصلنامه طب مکمل. 1400; 11 (3)

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-822-fa.html


1- دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
2- استادیار گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گروه MPH دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
3- استاد گروه گوارش کودکان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران. ، imaniehm@sums.ac.ir
چکیده:   (108 مشاهده)
مقدمه: خود اظهاری استفاده از طب مکمل و ادغام یافته در بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس، خطر عوارض احتمالی و تداخلات دارویی این درمان‏ها را به حداقل می­رساند. این مطالعه با هدف بررسی میزان اظهار استفاده از طب مکمل و ادغام یافته در بین بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس شهر شیراز در سال 99 انجام گرفت.
مواد و روش­ ها: این پژوهش یک مطالعه­ی تحلیلی-مقطعی است که در سال 99 در فصل بهار می‏باشد که در آن 577 بیمار ام اس از مرکز ثبت بیماران ام اس فارس پس از اخذ رضایت نامه آگاهانه شفاهی به روش نمونه گیری ساده انتخاب شدند. داده­ها با استفاده از مصاحبه پرسش نامه­ی استاندارد شده جمع آوری شدند و با استفاده از نرم افزار آماری Stata ورژن 12 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته­ ها: نتایج نشان داد در میزان گزارش استفاده از طب مکمل و ادغام یافته توسط بیماران بر اساس جنس، وضعیت تاهل، وضعیت اشتغال، سطح تحصیلات و عوارض و محدودیت ایجاد شده توسط بیماری تفاوت معناداری وجود داشت (p≤0.05). در کل 97درصد شرکت‏کنندگان حداقل از یک مورد از زیر گروه‏های طب مکمل و ادغام یافته استفاده کرده بودند با این وجود تنها دو سوم استفاده کنندگان از طب مکمل و ادغام یافته این استفاده را با پزشک خود  درمیان گذاشته بودند. از میان تمام گروه‏های طب مکمل و ادغام یافته، داروهای گیاهی و مکمل‏های غذایی بیشترین میزان استفاده را داشتند.
نتیجه­ گیری: بر اساس نتایج بدست آمده 97 درصد بیماران مبتلا به ام اس شهر شیراز از طب مکمل و ادغام یافته استفاده می‏کردند. الگوی خود اظهاری این مطالعه مشابه مطالعات قبلی انجام شده در این زمینه بوده است. احتمالا الگوی خود اظهاری گزارش شده در این مطالعه بتواند در تقویت رابطه پزشک با بیمار مبتلا به ام اس و نیز تقویت سیاستگذاری مبتنی بر شواهد و مدیریت بهتر بیماری ام اس نقش داشته باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سنتی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb