پیام خود را بنویسید
دوره 11، شماره 1 - ( 3-1400 )                   جلد 11 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Salehi M, Salehi M. Introducing Traditional Medicine Treatment Centers in the World and Its Architectural Features. cmja. 2021; 11 (1)
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-779-fa.html
صالحی مهشید، صالحی مهدی. معرفی مراکز درمانی طب سنتی در دنیا و شاخصه های معماری آن. فصلنامه طب مکمل. 1400; 11 (1)

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-779-fa.html


1- کارشناس ارشد معماری اسلامی، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه سوره، تهران، ایران.
2- استادیار، مرکز تحقیقات طب سنتی و مکمل، گروه طب سنتی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی، اراک، ایران. ، salehi58@gmail.com
چکیده:   (136 مشاهده)
مقدمه: بیمارستان ها و مراکز درمانی بعنوان مکان های ارائه دهنده خدمات سلامتی می باشد که با تسهیلات ویژه خود در افزایش رضایتمندی بیماران، کاهش استرس و ارتقاء سطح سلامت و بهبود بیماران و همچنین آموزش کادر درمان نقش اساسی ایفا می کند. پژوهش حاضر با هدف شناساندن چند نمونه از مراکز درمانی طب سنتی انجام ‌شد.
مواد وروش: این پژوهش از حیث هدف یک مقاله مروری می باشد، همچنین با استفاده از روش توصیفی پیمایشی ضمن ارائه نحوه بکارگیری متغیرهای طراحی در این مراکز، سعی در بهبود حالات جسمی و روحی روانی بیماران را دارد. جهت گرداوری داده‌ها از مطالعات منابع طب سنتی و همچنین داده های اینترنتی به شیوه کتابخانه ای بهره گرفته شد.
یافته ها: با بررسی عواملی چون نور کافی، رنگ، تزئینات و نقوش، رایحه درمانی، مصالح طبیعی و تنوع در ایجاد فضای سبز وطبیعت، به تاثیر معماری در عملکرد بهتر این مراکز با معرفی نمونه های موردی و به کار گیری موارد توصیه شده درطب سنتی به طراحی این مراکز بپردازیم.
نتیجه گیری: به نظر می رسد که منابع طب سنتی بر تاثیرگذاری محیط بر سلامت انسان، تاکید فراوانی دارد، باتوجه به یافته های حاصل از تحلیل میزان و چگونگی بهره گیری از فاکتورهای محیطی در معماری چند مراکز درمانی منتخب، می توان با طراحی فضای درمانی برمبنای این پارامترها و ایجاد بستر مناسب جهت حضور در فضا، تعادل مزاج را کنترل نمود و الگوی معماری مشخصی یافت شد، که با توجه به اهمیت این پارامترها و تاثیر روانی که در افراد می گذارد می توان با قرارگیری افراد بیمار جهت بهبود و حتی افراد غیر بیمار جهت تقویت حالات روانی به ارتقا سلامتی افراد جامعه، دست یافت.
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: طب سنتی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb