پیام خود را بنویسید
دوره 11، شماره 3 - ( پیش از انتشار 1400 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bagheri F, Karami H, Alimoradian A, Asadi M H, Salehi M, Latifi S A H. Evaluation of the Effects of Afsantin on Liver Diseases from the Perspective of Three Books of Iranian Medicine (Al-hawi Razi, Ibn Sina's law and Khwarazmshahi Zakhire). cmja. 2021; 11 (3)
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-794-fa.html
باقری فاطمه، کرمی هادی، علیمرادیان عباس، اسدی محمد حسین، صالحی مهدی، لطیفی سید امیر حسین. بررسی اثرات افسنتین در بیماری های کبد از منظر سه کتاب طب ایرانی( الحاوی رازی، قانون ابن سینا و ذخیره خوارزمشاهی). فصلنامه طب مکمل. 1400; 11 (3)

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-794-fa.html


1- دانشجوی طب ایرانی،مرکز تحقیقات طب سنتی و مکمل،دانشگاه علوم پزشکی اراک،اراک،ایران.
2- استادیار پزشکی ملکولی،گروه زیست فناوری پزشکی،دانشگاه علوم پزشکی اراک،اراک،ایران.
3- استادیارداروشناسی،گروه فارماکولوژی،دانشگاه علوم پزشکی اراک،اراک،ایران.
4- پژوهشگر تاریخ علوم پزشکی،گروه تاریخ علوم پزشکی،دانشگاه علوم پزشکی اراک،اراک،ایران.
5- استادیار طب سنتی،مرکز طب سنتی و مکمل،دانشگاه علوم پزشکی اراک،اراک،ایران.
6- استادیارطب سنتی،مرکز طب سنتی و مکمل،دانشگاه علوم پزشکی اراک،اراک،ایران. ، seiedalatifi@yahoo.com
چکیده:   (108 مشاهده)
هدف:تحقیقات جدید نشان دهنده نقش مثبت گیاه افسنتین بردرمان بیماری های کبدی می باشد از این رو شاید بتوان با بررسی چگونگی استفاده از  این گیاه در مکتب طب ایرانی به منظور درمان بیماری های کبدی به راه کارهای جدیدی در درمان این بیماری ها دست یافت
روش کار:  در این مطالعه ی کیفی با مراجعه به کتابخانه های تخصصی طب سنتی در سطح کشور وبا استفاده از منابع مختلف دیجیتالی ابتدا گیاه افسنتین  در ترمینولوژی مکتب طب ایرانی مورد بررسی قرار گرفت و پس از آگاهی نسبت به اسامی مختلف این گیاه هر یک از نامها  در کتب مختلف طبی خصوصا سه کتاب مشهور الحاوی ،قانون و ذخیره ی خوارزمشاهی جستوجو گردید و نسخه های مختلف  پزشکی مربوط به افسنتین در این کتب استخراج و کاربردهای مختلف این گیاه در بیماری ها و خصوصا بیماری های کبدی یاد داشت برداری و کد گذاری شده و پس از ورود به نرم افزار اکسل دیتا ها به صورت جداولی منظم در آمدو در ادامه با مراجعه به سایت های مختلفی چون Pub med،Google scholar، Magira،Irandoc،IranMedex، مقالات مربوط به کاربرد های دارویی گیاه افسنتین در بیماری های کبدی استخراج و یاد داشت برداری از این مقالات با دیتاهای بدست آمده از کتب طبی گذشته مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار گرفت
یافته ها:اطباء ایرانی گونه های مختلفی از بیماری های کبدی را درآثار خود شرح داده اند که دراین بین استفاده از گیاه افسنتین در کتب سه گانه (الحاوی،قانون و ذخیره)در179 نسخه و در بیماری های آماس کبد ،یرقان ،سده کبد ،آسیت ،استسقا ،سوء مزاج سرد کبدوسوء مزاج گرم کبد به صورت مفرده و ترکیبی مورد استفاده قرار گرفته است ازاین میان  بیشترین استفاده گیاه افسنتین مربوط به بیماری های آماس کبد با فراوانی(23%)،یرقان(20%)،آسیت(19%)سده کبد(13%)بیشترین فراوانی بوده است بیشترین شکل استفاده از این گیاه به صورت خوراکی 80% و در مرحله بعد موضعی (20%) بوده است در نسخه های ترکیبی استفاده از گیاهانی مثل سنبل(مصطکی30.2%) مصطکی(24.6%)،انیسون(17.3%) ریوند چینی(17.3%) ،گل سرخ (16.2)،زعفران (15.1)لک مغسول(14.5%) غاریقون(14%)،عصاره غافث(14%)  در کنار افسنتین بیشتر به منظور تشدید اثر درمانی افسنتین و یا رفع عوارض این گیاه بر بدن استفاده شده است. همچنین  بررسی مقالات طب مدرن نیز شناخت کافی مولفان این کتب را نسبت به بیماری های کبدی روشن ساخت به طوری که بر مبنای مقایسه ی انجام شده بیماری های اولیه ی کبد همانند هپاتیت و بیماری کبد الکلی و غیر الکلی هم ردیف بیماریهای ابتدایی و شروع کننده ی امراض کبد یعنی سوء مزاجات قرار می گیرند و استسقای زقی معادل سیروز کبدی همراه با آسیت است و  با توجه به استفاده فراوان این گیاه در کتب طب ایرانی و تطابق یافته های آنها با طب مدرن بررسی های بیشتر تاثیر این گیاه در بیماری های کبدی لازم است.
نتیجه گیری:با توجه به استفاده فراوان اطباء مشهور ایرانی  از این گیاه  و تطابق یافته ای ایشان با طب مدرن در زمینه ی درمان بیماری های کبدی به نظر می رسد بررسی تاثیر این گیاه بر بیماری های کبدی در طب ایرانی اگر به صورت گسترده تر بررسی گردد و نتایج این بررسی با استانداردها و موازین طب مدرن سنجیده شود بتوان به راهکارهای جدیدی در درمان بیماری های کبدی دست یافت.
واژه‌های کلیدی: افسنتین، طب ایرانی، بیماری های کبد
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: گیاهان دارویی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb