پیام خود را بنویسید
دوره 11، شماره 3 - ( پیش از انتشار 1400 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghorbani A, Ghezelbash S, Alizadeh Mirashrafi H, Khosravi M. The Effect of Spiritual Group Therapy on Depression, Anxiety and Stress of Family Caregivers of Children With Cancer. cmja. 2021; 11 (3)
URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-817-fa.html
قربانی اعظم، قزلباش سیما، علیزاده میراشرفی هما، خسروی مریم. تأثیر گروه درمانی معنوی بر افسردگی، اضطراب و استرس مراقبین خانوادگی کودکان مبتلا به سرطان. فصلنامه طب مکمل. 1400; 11 (3)

URL: http://cmja.arakmu.ac.ir/article-1-817-fa.html


1- دانشجوی دکتری پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
2- کارشناسی ارشد پرستاری،دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران. ، ghezelbash@nm.mui.ac.ir
3- کارشناسی ارشد پرستاری، دانشکده پرستاری،دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل، اردبیل، ایران.
4- کارشناسی ارشد پرستاری، مرکز تحقیقات مراقبتهای بالینی و ارتقای سلامت، دانشگاه آزاد اسلامی ، کرج، ایران.
چکیده:   (121 مشاهده)
هدف: مراقبت از کودک مبتلا به سرطان تنش های بسیاری به همراه دارد بنحوی که سبب پیدایش مشکلات هیجانی و عاطفی عمیق نظیر استرس، اضطراب و افسردگی در مراقبین خانوادگی وی می شود. این پژوهش با هدف تعیین اثربخشی گروه درمانی معنوی بر افسردگی، اضطراب و استرس مراقبین کودکان مبتلا به سرطان صورت گرفت.
روش ها: پژوهش حاضر مطالعه ای نیمه تجربی با طرح پیش آزمون پس آزمون در دو گروه مداخله و کنترل بود، که پس از اخذ رضایت نامه کتبی بر روی 24 نفر از مراقبین کودکان مبتلا به سرطان، در انجمن حمایت از کودکان مبتلا به سرطان اردبیل و در دو گروه آزمون و کنترل انجام شد. گروه آزمون در 8 جلسه گروه درمانی معنوی شرکت داده شد. افسردگی، اضطراب و استرس شرکت کنندگان قبل و بعد از مداخله با استفاده از مقیاس استاندارد افسردگی- اضطراب- استرس بررسی شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS  نسخه 25  و با استفاده از آزمون های آماری کای اسکوئر ، کلموگروف اسمیرنوف ، تی مستقل و تی زوجی، من ویتنی و ویلکاکسون تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: میانگین سنی مراقبین خانوادگی در گروه آزمون و کنترل به ترتیب 39.08±8.56 و38.09±9.76    بود. نتایج مطالعه نشان داد افسردگی (0/001p=)، استرس (0/001p=) و اضطراب (0/001p=) مراقبین خانوادگی کودکان مبتلا به سرطان در گروه آزمون بعد از دریافت مداخلات معنویت درمانی به شیوه گروهی، در مقایسه با گروه کنترل به طور معناداری کمتر بود.  
نتیجه گیری: به نظر می رسد اجرای برنامه گروه  درمانی معنوی بر استرس، اضطراب و افسردگی مراقبین خانوادگی دلالت داشت لذا تدوین و توسعه چنین برنامه هایی می تواند گامی مؤثر در جهت تخفیف مشکلات روانی مراقبین کودکان مبتلا به سرطان و متعاقب آن، حفظ و ارتقاء کیفیت مراقبت ارائه شده توسط آنها به عضو بیمار خانواده باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری و مامایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب مکمل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Complementary Medicine Journal

Designed & Developed by : Yektaweb